Юрківський В. М.

Паризький басейн. Північ Франції

Внутрішні відмінності й міста Франції

Паризький басейн – район, в центрі якого знаходиться сам Париж. Він займає більше чверті території країни. У природному відношенні це басейн Сени і його найближче оточення зі сприятливим поєднанням родючих грунтів, рівнинного рельєфу, теплого і вологого клімату. Територія ця здавна була ядром королівства й відіграла особливу роль у житті Франції. Вона насичена численними історичними і культурними пам'ятками. Серед них собори в Шартрі та Ам'єні, знамениті замки Луари, історичні центри Орлеан, Блуа, Тур, Реймс і Руан.
Паризький басейн уособлює сільське господарство Франції (3/10 його валової продукції) з посівами пшениці і цукрових буряків, виноградарством Шампані й Бургундії, молочним і м'ясним тваринництвом Нормандії. Промислове значення району дуже зросло після Другої світової війни в результаті деконцентрації промисловості самого Парижа. У малих і середніх містах тут з'явилися підприємства автомобільної, електронної і фармацевтичної галузей.
Найбільшим є портово-промисловий вузол Нижньої Сени з містами Гавр і Руан (портова діяльність, нафтопереробна і нафтохімічна, бавовняна, паперова і харчова галузі, кольорова металургія, суднобудування). Гавр є другим за вантажообігом портом Франції (після Марселя) і одним з найбільших у Європі. Це справжні «морські ворота» Парижа. На захід від нього, на узбережжі Ла-Маншу, розташовані військово-морська база і центр суднобудування – Шербур.

Північ – найменший за площею і населенням район. Він має багато спільного з сусідньою Бельгією. Найважливіша його частина – Фландрія з її вовняним виробництвом вже у XII-XV ст. вважалась найрозвинутішою частиною Європи. В XIX і в першій половині XX ст. Північ стала головним промисловим районом Франції, районом вугілля, металу, металомісткого машинобудування (сільськогосподарські машини, локомотиви, шахтове й металургійне обладнання) і текстилю. Зараз ці галузі втратили колишнє значення. Найбільшою тут є агломерація міст ЛілльРубеТуркуен. Порти Булонь, Кале, Дюнкерк орієнтовані на Великобританію. Дюнкерк став важливим центром нафтопереробки і виплавляння сталі.