Юрківський В. М.

Схід-Центр Франції (Рона-Альпи). Місто Ліон

Внутрішні відмінності й міста Франції

Схід – це історичні провінції Лотарингія, Ельзас і Франш-Конте – так звані «прикордонні землі», які довгий час були «яблуком розбрату» між Німеччиною і Францією. Разом з Північчю Схід до другої світової війни являв собою головний район важкої промисловості Франції. Його перевагами були мережа водних шляхів і наявність покладів вугілля, залізної руди, калійної і кам'яної солей. Гірничу справу доповнювали виплавлення металу, виготовлення рейок, сталевих конструкцій, дроту, прокатного листа, хімічна промисловість. Розвиненою ще з XVIII ст. була текстильна (бавовняна) промисловість. Як і Північ, район опинився в депресивному стані. Серед його міст найвідоміший Страсбург, який вигідно розташований у долині Рейну між Вогезами і Шварцвальдом. Це історичний, культурний, промисловий і транспортний центр. Страсбург – одна з трьох столиць ЄС, тут працюють Європейський парламент і Комісія з прав людини. Добре збереглась історична частина міста.

Схід-Центр (або Рона-Альпи) охоплює схід Центрального масиву, долину Сони і Рони, Савойські Альпи. Район має виняткове транспортне значення, розвинені гідро- і атомну енергетику, нафтопереробку, електроємні виробництва (електрометалургія, електрохімія, атомне і целюлозно-паперове), виробництво текстилю (шовкові й синтетичні тканини) та одягу, вантажних машин і автобусів; молочне і м'ясне тваринництво. Він виконує також рекреаційні функції. Головна промислова зона простягнулась суцільною смугою від Ліона до Сент-Етьєна.

ЛІОН (1,2 млн. жителів) свого часу був столицею Римської Галлії. Стратегічне положення на шляхах із Північно-Західної Європи у Середземномор'я сприяло новому піднесенню міста зразу ж після Хрестових походів. Його ярмарки, банки і грошові операції, а в XVII-XVIII ст. шовкова промисловість набули світової слави. Ліон – друге місто Франції, проте дистанція між ним і Парижем занадто велика. Зараз це значний торгово-фінансовий, промисловий, транспортний і культурний центр, який входить до сімки євроміст «вищої ліги» (Барселона, Ліон, Мілан, Франкфурт-на-Майні, Мюнхен, Гамбург, Роттердам).

Дуже зросло значення Гренобля, який лежить у долині річки Ізер, біля «входу» в Савойські Альпи, на висоті 200-500 м н.р.м. Поруч з ним знаходяться два гірських масиви з абсолютними висотами 3400-3800 м. Це район курортів і альпійського туризму. В 1924, 1968, 1992 pp. тут проходили Зимові Олімпійські ігри. Одночасно Гренобль перетворився на один з провідних у Франції центрів наукоємних виробництв і наукових досліджень, особливо в галузі ядерної енергії і електроніки. В Греноблі діє Інститут географії Альп.