Юрківський В. М.

Середземномор'я Франції (Лангедок, Прованс, Корсика). Монако

Внутрішні відмінності й міста Франції

Середземномор'я (історичні провінції Лангедок, Прованс, Корсика) займає субтропічне узбережжя, відокремлене з півночі горами. За кліматом, господарством, населенням і його способом життя – це яскраво виражена своєрідність з рисами, які характерні для всього середземноморського басейну від Гібралтару до Суецу.
У сільському господарстві домінують виноградарство, вирощування овочів, фруктів і квітів. Лангедок є найбільшим у світі районом монокультури винограду. Маленьке містечко Грас у передгір'ях Приморських Альп заслужило назву «столиці квітів і парфумів». Його оточення є постачальником сировини для парфюмерно-косметичної промисловості Парижа.
Головне місто на узбережжі – Марсель (1,1 млн. жителів), який був заснований стародавніми греками 2600 років тому. Його морський порт є найбільшим у Франції і одним з найбільших у світі. Марсель – велике промислове місто. Найважливішими в ньому є нафтопереробна, нафтохімічна, металургійна і харчова галузі. На схід від Марселя знаходиться Тулон – військово-морська база Франції в Середземному морі.
Середземномор'я – район туризму і курортів. Тут є чимало пам'яток Стародавнього Риму (в Арлі, Німі, Оранжі) і середньовіччя (в Авіньйоні, Каркасоні). Але головна принадність району – це клімат, море, пляжі й мальовничі ландшафти. Середня температура січня на узбережжі 7°С, липня 23°С, літо сухе, купальний сезон триває з травня по листопад. Рив'єра (Лазуровий берег) завдовжки 70 км стала всесвітньо відомою курортною зоною ще в XIX ст. Впродовж року її відвідує 15 млн. чоловік. Рив'єра – це не тільки пляжі, це величезний комплекс оздоровчих, лікувальних, спортивних, культурних, комунікацшно-шформаційних закладів. Найбільшими містами Лазурового берега є Кан з його Палацом кіно і міжнародними кінофестивалями, Ніцца і Монако.

МОНАКО офіційно є князівством у митному союзі з Францією (площа 1,2 км кв. і 4 тис. підданих). Ще в XIX ст. воно уславилося своїми казино. Тепер це також місце проведення міжнародних конференцій, банківський центр. Монако одержує доходи й від випуску поштових марок, радіомовлення і міжнародних організацій, штаб-квартири яких тут розмістилися.

Науково-технічна революція вплинула і на розвиток Середземномор'я. На узбережжі виникло чимало технополісів, пов'язаних з електронікою, інформатикою, науками про людину, Землю, океан. Вони розмістилися в містах Монпельє, Ніцца та інших. Головним фактором їх виникнення стало сприятливе природне середовище, яке і приваблює сюди спеціалістів найвищої кваліфікації.
Корсика є найменш розвиненою частиною Франції. Тут усе ще існують відсталі відносини і відстале сільське господарство. Характерним є відтік населення з острова.