Юрківський В. М.

Південний Захід і Захід Франції. Міста Бордо, Тулуза, Лурд

Внутрішні відмінності й міста Франції

Південний Захід – це майже 1/5 території Франції, але тільки 1/10 її населення. Складові його рельєфу – Піренеї, Аквітанська низовина і захід Центрального масиву. Важливу роль в районі відкрають сільське господарство (пшениця, кукурудза, тютюн, виноград, велика рогата худоба і свині), промислове лісівництво та аерокосмічна промисловість. Найбільшими містами тут є Бордо і Тулуза.
Бордо – порт у гирлі Гаронни, який в середні віки мав найтісніші зв'язки з Англією, а потім брав активну участь у колоніальній торгівлі. Зараз портова діяльність у ньому поєднується з переробкою нафти і продуктів тропіків, виноробством і аерокосмічною справою.
Тулуза вигідно розташована в пониззі Гаронни. Місто має 2400-літню історію і багате на стародавні пам'ятки. Університет Тулузи існує з 1229 р. і поступається тільки Сорбонні. Тулуза – місто вузів, студентів і наукових лабораторій. За останні тридцять років темпи зростання Тулузи були чи не найвищими в країні. Вона перетворилася на один з центрів високих технологій і найбільший у Західній Європі аерокосмічний центр, з яким пов'язані конструювання і виготовлення літаків «Каравела», «Конкорд», «Аеробус» та ракет «Аріана» і «Гермес». Тут знаходиться національний центр космічних досліджень. Тулуза – побратим Києва.
На Південному Заході багато морських і гірських курортів, пам'яток старовини. В передгір'ях Піренеїв лежить маленьке містечко Лурд. Це курорт з цілющими водами і одночасно великий релігійний (католицький) центр, який щороку відвідує понад 3 млн. прочан. На берегах річки Везер у Центральному масиві є печери з малюнками первісної людини, яким 17 тис. років.
Ще у XVIII ст. виникла і була здійснена ідея з'єднати водним шляхом Середземне море й Біскайську затоку, пряма відстань між якими 380 км. Але канал між Гаронною і Роною не має великого значення як через свій технічний стан, так і через відсутність клієнтури.

У Піренеях на кордоні між Францією та Іспанією лежить невеличка держава Андорра. Площа її – 453 км кв., населення – 64 тис. чоловік. З 1278 р. вона перебуває під спільним протекторатом Франції та Іспанії. Джерелами її існування є туризм, лижний спорт, безмитна торгівля і внески банків, яких притягують сюди податкові пільги.

Захід (історично провінція Бретань і землі на південь від нижньої Луари) – у минулому найбідніша частина Франції з суворою природою, суворим життям і суворими людьми (бретонці, вандейці). Значну роль тут завжди відігравало мореплавство. Звідси колонізувалась Французька Канада і починались морські подорожі в Тихий океан і навколо світу. Портові міста Сен-Назер і Нант у гирлі Луари – найбільший у свій час центр французького суднобудування. Порт Брест – головна військово-морська база Франції в Атлантичному океані.
Захід залишається важливим районом рибальства.
Швидкий розвиток Франції в другій половині XX ст. позитивно вплинув і на цей район. Поява ринків ЄС дала змогу по-новому використати малопродуктивні, але постійно зволожені землі. Вироблені тут м'ясо птиці, свинина, яловичина, масло, рибні, м'ясні й кормові консерви становлять велику частину тваринницької продукції Франції та її експорту. Традиційні галузі промисловості – взуттєво-шкіряна, деревообробна і харчова – доповнили автомобільна, електронна і аерокосмічна. Маленьке місто Анже з його університетом перетворилося на зразок технополісу електронних галузей. У районі чимало морських курортів та історичних пам'яток: курорт Сен-Мало, монастир Монт-Сен-Мішель.