Юрківський В. М.

Франкфурт-на-Майні і Штутгарт (Німеччина)

Внутрішні відмінності й міста Німеччини

Франкфурт-на-Майні розташований за 30 км від місця впадіння Майну в Рейн. Промислова агломерація, що його оточує, налічує 2,5 млн. чоловік. Франкфурт називають містом банків, ярмарків і хмарочосів. За час роз'єднаної Німеччини він перебрав на себе від Берліна функції фінансової столиці і найбільшого транспортного вузла. Цьому сприяли його попередній розвиток (середньовічні ярмарки і банкірські контори) та розміщення в центрі так званого «франкфуртського хреста» – перехрестя широтних і меридіональних шляхів.
У Франкфурті знаходяться Німецький федеральний банк і ще три найбільші банки країни, фондова і валютна біржі, сотні німецьких та іноземних фінансових закладів. Тут проходять щорічні промислові ярмарки, а раз на два роки – виставки автомобілів. Щорічний книжковий ярмарок вважають за найбільшу експозицію книг у світі. В промисловості міста головну роль відіграють підприємства електротехніки і електроніки, хімічної промисловості. В передмісті Рюссельсгайм – головні заводи автоконцерну «Опель», в Ганау – атомна промисловість.
Стратегічне розташування Франкфурта було помічене вже за часів Стародавнього Риму. Зараз залізниці і автостради з'єднують місто з усіма частинами Західної Європи, а його аеропорт за розмірами пасажирообігу конкурує з Лондоном і Парижем. У місті багато історичних і архітектурних пам'яток. Тут у свій час коронувались німецькі кайзери. Особливістю його сучасної забудови є найвищі в Німеччині хмарочоси.

Штутгарт – одне з найбільших промислових міст Німеччини. Основний його профіль – автомобілебудування, електротехніка і електроніка, комп'ютери, точні інструменти і оптика. В його передмістях розташовані заводи концерну «Даймлер-Бенц», а його оточення, як і сусідня Швейцарія, – історичний район виробництва годинників. Штутгарт – центр видавничої справи і поліграфії, звідси виходить 1/5 книжкової продукції Німеччини.
У свій час Штутгарт був столицею герцогства, а потім королівства Вюртемберг. В його музеях зібрано чимало художніх цінностей. У місті зберігся королівський палац та інші пам'ятки архітектури.