Юрківський В. М.

Земля Баварія. Міста Мюнхен і Нюрнберг в Німеччині

Внутрішні відмінності й міста Німеччини

Баварія – найбільша за площею земля Німеччини – і зараз ще вважається природною, історичною і економічною своєрідністю. В її рельєфі переважають плоскогір'я і гори, головна водна артерія – Дунай – тече не на північ, а на схід. Баварія була окремим королівством аж до 1918 р. Брак корисних копалин обумовлював навіть у першій половині XX ст. аграрну спеціалізацію і бідність населення. Швидкий розвиток землі припадає на роки другої світової війни і післявоєнні роки. Наявність дешевої робочої сили та імпортна нафта відіграли в цьому суттєву роль. Зараз Баварія займає третє місце в Німеччині за сільськогосподарським і промисловим потенціалом.
У структурі сільського господарства найбільше значення має молочне тваринництво (виготовляють масло і тверді сири). Характерними культурами є пшениця, ячмінь і хміль. За кількістю пивоварних заводів, за розмірами пивоваріння і споживання пива Баварія побиває всі рекорди.
В структурі промисловості переважають новітні галузі: електротехніка і засоби зв'язку, офісне та інформаційне обладнання, аерокосмічна, точна механіка і оптика, автомобілебудування. Набули поширення наукові лабораторії концернів і промислові парки. Навколо Мюнхена утворилась Баварська силіконова долина («Ізар Белі»), навколо Нюрнберга – надсучасний промисловий пояс. У цьому відношенні Баварію можна порівнювати з Прирейнським Південним Заходом, де такі ж науково-промислові об'єднання існують навколо Штутгарта, Гейдельберга та інших міст.
Значну роль у Баварії відіграє туризм. Об'єктами його є Баварські Альпи, а також культурно-історична спадщина середньовіччя, особливо в таких містах, як Мюнхен, Нюрнберг, Вюрцбург, Регенсбург, Аугсбург та ін.
Найбільшими містами Баварії є Мюнхен і Нюрнберг.

МЮНХЕН (1,3 млн. жителів) виник на берегах річки Ізар (права притока Дунаю) в передгір'ях Альп на важливому в середні віки «соляному шляху». Лише 160 км відділяють його від перевалу Бреннер в Альпах. Шість з половиною сторіч (1255-1918 pp.) Мюнхен виконував роль столиці князівств, а потім королівства. Як центр католицизму, його прозвали «Новим Римом». Це великий фінансово-торговий, промисловий і науковий центр, який уособлює нову господарську структуру Баварії.
Особливе значення має Мюнхен як культурний центр. Саме ці функції він перейняв у Берліна в роки роз'єднаної Німеччини. Основою стала попередня діяльність баварських королів. У Мюнхені розташовані світового значення картинні галереї і зібрання художніх творів, театри, виставки, видавництва та інформаційні служби. В 1972 р. тут проходили Літні Олімпійські ігри. Особливу увагу привертають колишні королівські палаци і парки в околицях. Мюнхен є організаційним центром туризму і рекреації в Баварських Альпах. Мюнхен – побратим Києва.

Нюрнберг лежить на вододілі Майну і Дунаю. Тут знаходиться центральне управління каналу Рейн – Майн – Дунай. В середні віки Нюрнберг був відомим ремісничим центром, який постачав Європі компаси та вимірювальні прилади. Спеціалізація на виробництві точних інструментів, включаючи й електроніку, збереглася і понині. Особливої слави Нюрнберг зажив як місто Альбрехта Дюрера і виробник іграшок.