Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Моря України. Азовське море

Азовське море

За своїми розмірами – це одне з найменших морів світу. Його площа 39,1 тис. квадратних кілометрів. З 2686 км берегової лінії більша частина припадає на Україну. Азовське море – мілководний басейн: середні глибини становлять 8-10 м, а найбільша – 14 м. Поверхня його дна плоска, береги низовинні, з численними піщаними косами (Арабатська Стрілка, Білосарайська, Бердянська, Обитічна), узбережна смуга має глибину до 5 м. Найбільшими затоками Азовського моря є Темрюцька та Таганрозька. У південній частині море утворює Арабатську та Казантіпську затоки, а з заходу до нього прилягає мілководний Сиваш.
Кліматичні умови Азовського моря на відміну від Чорного мають риси континентальності. Взимку над ним панує континентальне полярне повітря з північно-східними вітрами, влітку – переважають західні і північно-західні вітри. Середні річні суми опадів становлять 300-500 мм. Температура води влітку завдяки доброму прогріванню становить 24-25°С, а на мілководдях навіть 32°С. Взимку вода охолоджується до +3…-3°С. Починаючи з грудня Азовське море замерзає. Наприкінці лютого – на початку березня лід тане.
Середня солоність води становить до 14‰. Цей показник більший від рівня солоності моря в минулому (10,9‰). Її зростання пов'язане із зарегулюванням стоку річок Дону і Кубані для зрошування, що зменшило приток прісних вод у море. Рух води в Азовському морі спостерігається в західному напрямі, що зумовлено переважаючими вітрами.
Рослинність і тваринний світ в Азовському морі бідніші, ніж у Чорному. Тут поширені червоні, зелені водорості, квіткові водні рослини.
В Азовському морі водяться риби багатьох видів. Серед них промислове значення мають тюлька, хамса, судак, камбала, лящ, тараня, оселедці, севрюга, осетр тощо. У зв'язку із зростанням солоності і погіршенням умов для нересту продуктивність риб різних видів та їх вилов з кожним роком зменшуються.
Своєрідною коморою хімічної сировини є Сиваш – затока Азовського моря. Через мілководність і велике випарування його вода перетворюється у ропу, де риба жити не може. Ропу Сиваша використовують для добування кухонної солі, йоду, брому, соди, мірабіліту.
Південне положення Чорного й Азовського морів, сприятливі кліматичні умови, піщані пляжі роблять Азово-Чорноморське узбережжя одним з найважливіших курортно-рекреаційних районів країни.

Запитання і завдання

1. Знайдіть на фізичній карті острови і півострови, затоки, лимани Чорного й Азовського морів.
2. Порівняйте географічне положення та основні риси фізико-географічних умов Чорного і Азовського морів.
3. Чим зумовлена різна глибина Чорного і Азовського морів?
4. Що є причиною зростання солоності Азовського моря?
5. Які річки впадають у Чорне і Азовське моря?
6. Порівняйте тваринний світ цих морів.
7. Опишіть своє перебування біля моря.