Юрківський В. М.

Сільське господарство Швеції. Стокгольм - столиця Швеції

Швеція

Сільське господарство Швеції відзначається своєю інтенсивністю. Середні надої молока в розрахунку на одну корову перевищують 6 т на рік. Пересічні врожаї пшениці досягають 65 ц/га. Виробництво спеціалізується на молочних продуктах і м'ясі (яловичина і свинина). Переважна частина сільськогосподарських земель зайнята луками та пасовищами. Пшеницю і цукрові буряки вирощують на крайньому півдні.

У транспортній системі країни використовуються, крім автошляхів і залізниць, внутрішні озера (найбільші Венерн і Веттерн), які через річки і канали мають вихід і в Балтійське море, і в протоку Каттегат. Авіакомпанія «САС» (в кооперації з Данією і Норвегією) займає важливе місце в світових авіаперевезеннях. Значним є і шведський торговий флот.
Північна Швеція (приблизно до 60° пн.ш.), як і сусідні райони Фінляндії і Норвегії, майже не заселена. Це район лісозаготівель, Деревообробки, целюлозно-паперової промисловості, гідроенергетики і видобування залізної та марганцевої руд. Міста тут маленькі і стоять вони на березі Ботнічної затоки в гирлах річок, які стікають зі Скандинавських гір.

Переважна частина населення країни, всі її великі міста і майже весь господарський потенціал знаходяться в Середній і Південній Швеції. Разом із сусідніми частинами Данії і Норвегії ця територія створює один з важливих історико-культурних та індустріальних районів Західної Європи.
Найбільшими містами країни є Стокгольм, Гетеборг і Мальме. Стокгольм виник на східному узбережжі Середньої Швеції. Він розташований на островах і півостровах, з'єднаних мостами. Його нерідко називають «Північною Венецією». Місто ніколи не руйнувалось і багате на культурну спадщину. Найвідомішим є королівський палац Дротнігхольм. Серед сучасних модерних споруд – парк-музей Міллеса і концертно-спортивний зал «Глобус» – найбільша сферична будівля світу. В Стокгольмі щорічно, починаючи з 1901 p., присуджуються міжнародні Нобелівські премії. Столиця одночасно є і найбільшим промисловим, транспортним, науковим і культурним центром. У 1912 р. тут проходили Літні Олімпійські ігри.
В метрополітені Стокгольма 1,5 млн. жителів. У радіусі 100 км навколо цієї метрополії сконцентровано майже п'ять десятків малих і середніх міст. Це історичне ядро, найгустіше заселена і найважливіша в економічному відношенні частина країни. На північ від Стокгольма лежить невеличке місто Упсала – відоме найстарішим у країні університетом і як релігійний та культурний центр, історія якого сягає дохристиянських часів.
Гетеборг – друге за економічним значенням місто і найбільший порт країни, центр автомобілебудування, суднобудування, нафтопереробки і нафтохімії. Мальме – найбільше місто Південної Швеції і також важливий промисловий центр. Звідси беруть початок поромні переправи в Данію і Німеччину. Відстань від Мальме до Копенгагена лише 26 км.