Юрківський В. М.

Сучасна Бельгія. Економіка Бельгії - промисловість, сільське господарство, транспорт

Бельгія

Сучасна Бельгія належить до найбільш розвинених промислових і торгових країн світу. Вона бідна на корисні копалини. Її промисловість базується на імпорті сировини, її переробці та експорті напівфабрикатів і готових виробів. Головними галузями промисловості Бельгії тепер є нафтопереробка і нафтохімія, чорна і кольорова металургія, машинобудування, текстильна і харчова. Країна щороку імпортує і переробляє 30 млн. т нафти, виплавляє 11 млн. т сталі. Значними є виробництво органічних хімікатів, виплавка важких кольорових металів (міді, цинку, свинцю, олова), складання автомобілів іноземних марок з імпортних частин (1,2 млн. машин на рік) і виготовлення телекомунікаційної техніки. На світовому ринку Бельгія відома також своїми м'ясопродуктами, пивом, шоколадом, високоякісними тканинами і одягом, килимами для підлоги, фото- і кіноплівкою, спеціальними видами скла, обробленими алмазами. Серед престижних товарів – мережива Брюсселя і мисливська зброя Льєжа.
Найбільшими промисловими центрами країни є агломерації Брюсселя, Антверпена, Гента, Льєжа і Шарлеруа.
Енергетика Бельгії базується на імпортній нафті, природному газі і вугіллі. Через брак власних енергоресурсів частка атомних електростанцій у виробництві електроенергії доведена до 60%, що є найвищим показником у світі.
Сільське господарство Бельгії дуже інтенсивне і продуктивне. Головна роль у ньому належить тваринництву. Розводять свиней, велику рогату худобу, птицю. Луки і пасовища займають 1/2 сільськогосподарських земель. Корми частково імпортують. Вирощують пшеницю, ячмінь, цукрові буряки, картоплю, льон, хміль, овочі, фрукти і квіти. Бельгія виступає на світовому ринку як значний постачальник м'яса (свинина), але в цілому вона не є чистим експортером сільськогосподарської продукції.
За густотою транспортної інфраструктури (залізниці, автошляхи, судноплавні річки і канали) Бельгія посідає перші місця в світі. Особливістю транспортної системи є той факт, що на її морському узбережжі (довжина його становить лише 63 км) нема природних гаваней, а річки Шельда і Маас, у басейні яких зосереджені практично все населення і економічний потенціал, мають вихід у море через територію Нідерландів. Підходи до найбільшого морського порту країни – Антверпена, пролягають через Нідерланди. Вже давно Шельду і Маас з'єднали каналами і тепер країна має вихід до моря через власну територію. Подальше вирішення проблеми вбачають у розширенні морського порту Зебрюгге, вантажообіг якого вже перевищує 30 млн. т на рік, і в будівництві нафтопроводів до Антверпена від Зебрюгге і нідерландського Роттердама.
Через Бельгію проходять важливі міжнародні транспортні маршрути: з Великобританії на південь і схід Європи та з Франції – в Нідерланди, Німеччину і Скандинавію. Поромна переправа з'єднує англійський порт Харидж і Зебрюгге. Бельгійська авіакомпанія «Сабена» і аеропорт Брюсселя серед найбільших у світі.