Юрківський В. М.

Столиця Бельгії - Брюссель. Міста Бельгії - Антверпен, Льєж. Фландрія і Валлонія

Бельгія

Внутрішні відмінності в Бельгії пов'язані з її двома головними історичними районами: Фландрією та Валлонією. В середні віки важливішою частиною була рівнинна Фландрія з її текстильним виробництвом. Після промислового перевороту в XIX ст. на перший план вийшла Валлонія з її вугільно-металургійною спеціалізацією в долині Самбри і Маасу. Зараз становище знову змінилося на користь Фландрії, де розмістилися переважно нові виробництва. Найважливішими містами Бельгії є Брюссель, Антверпен і Льєж.
Брюссель (990 тис. жителів) є столицею і одночасно найбільшим фінансово-торговим і промисловим центром країни, а також транспортним вузлом міжнародного значення (залізниці, автостради, аеропорт). Це місто міжнародних нарад і конференцій, в ньому знаходяться постійні комісії Європейського Союзу, штаб-квартира НАТО і ще майже 100 інших міжнародних установ. За його зовнішній вигляд і спосіб життя місто інколи називають «маленьким Парижем». Добре зберися його стародавній центр. Найвідомішими пам'ятками є середньовічна центральна площа Гранд-плас, ратуша, Палац правосуддя і Атоміум (модель молекули заліза; «атоми» цієї моделі – кулі діаметром по 18 м кожна – використовують для різних експозицій).
Антверпен – найбільше місто Фландрії і друге за своїм значенням у країні. В XVI ст. це був найбільший в Європі морський порт, фінансовий і торговий центр. І сьогодні ці функції для нього є головними. Морський порт Антверпена розмістився на річці Шельді за 90 км від її гирла. Порт приймає судна вантажопідйомністю 80-100 тис. т, а його щорічний вантажообіг перевищує 100 млн. т (Друге місце в Європі після Роттердама і одне з перших у світі). Галузями його промисловості є нафтопереробка і нафтохімія, кольорова металургія, автоскладання, цукрова, пивоварна тощо. Антверпен – «місто діамантів» – найбільший у світі центр торгівлі алмазами. Місто має численні архітектурні пам'ятки і відоме як «місто Рубенса і фламандської школи малярства». В 1920 р. в Антверпені відбулися Літні Олімпійські ігри.
Льєж – валлонське місто. Воно відоме, по-перше, як одне з середньовічних міст з багатою історією та культурною спадщиною, К по-друге, як типовий вугільно-металургійний центр кінця XIX – початку XX ст. Ще недавно долину річок Самбри і Маасу від Шарлеруа до Льєжа звали «чорною Бельгією». Припинення видобування вугілля і вжиті природоохоронні заходи значно поліпшили тут екологічну ситуацію.
Маленька, з дуже високими густотою населення і ступенем господарської діяльності Бельгія має також прекрасні рекреаційні місцевості. Це морське узбережжя з м'якою зимою і прохолодним літом, з чудовими пляжами і курортами міжнародного класу, а також гірський район Арденн, де збереглися природні ландшафти.