Масляк П. О., Шищенко П. Г. Озера України (частина 1)

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом Скачати підручник Географія України 8-9 клас

Озера і водосховища

На території України близько 20 тис. озер. А тих, що мають площу 0,1 км кв і більше, понад 7 тис.
На півночі Волині в мальовничому куточку Українського Полісся знаходяться Шацькі озера. Тут зосереджені озера Світязь, Пісочне, Пулемецьке, Люцимир, Піщанські та ін. (мал. 28). Найбільше – Світязь. Довжина його берегової лінії понад 35 км, а площа водного дзеркала 24,2 км кв. Середня глибина озера 7 м, а максимальна – 58,4 м. Довжина озера більш як 9 км, ширина – 9,3 км. Прибережна смуга мілководна. Світязь, як і інші озера цього краю, живиться атмосферними і потужними артезіанськими водами. Тому, незважаючи на те, що воно лежить на крейдяних породах, на яких виникають карстові явища, озеро завжди повноводне. Верхні шари води влітку прогріваються до 20°С і більше. На глибинах температура води стала і становить 9°С. Каналом озеро Світязь сполучається з озерами Пулемецьким та Лукою.
Шацькі озера багаті бентосом, рибою, водоплавними птахами, тут є сприятливі умови для розведення хутрового звіра.
Поєднання водної блакиті озер з веселою зеленню хвойних і мішаних лісів створює неповторні поліські краєвиди. Шацькі озера і навколишні ландшафти стали центром Шацького природного національного парку.
У басейні річки Турії знаходяться озера карстового походження, глибокі, з прозорою водою. (Пригадайте, як утворюються такі озера.) Поблизу с. Скулин серед лісу знаходиться озеро Нечимне, ніжна і задумлива краса якого надихала Лесю Українку. Нечимне опоетизоване нею в «Лісовій пісні». На березі озера – меморіальний будинок поетеси.
Багато в Україні заплавних озер. Вони утворились в результаті меандрування і зміщення річища в бік правого берега. Такими є, наприклад, озера Прип'яті (Голянсъке, Люб'язь, Небель) і Десни (Вершина, Старуха). Як правило, вони з'єднані з річкою і їх режим залежить від її режиму. Заплавні озера різного розміру і форми: довгасті, округлі, підковоподібні та ін. Вони здебільшого не глибокі. Так, озеро Старуха в нижній течії Десни має глибину від 2,5 до 10 м. Це ділянка старого річища Десни. Заплавні озера багаті на рибу, водоплавну птицю, є прекрасними місцями для відпочинку.
У нижній течії річки Дунай утворилося 26 великих озер. Серед них найбільше в Україні прісне озеро Ялпуг. Довжина його 39 км, найбільша ширина – 5 км, середня глибина – 2,6 м, максимальна – 6,0 м, площа – 149 км кв. Своєрідним продовженням озера Ялпуг на півдні є озеро Кугурлуй. Протоками вони з'єднуються з Дунаєм. Під час повені дунайська вода через ці протоки надходить в Кугурлуй та Ялпуг. За 5 км від м. Рені знаходиться озеро Кагул. Води придунайських озер використовуються для водопостачання, зрошення, там розвинуте рибальство.
На Причорноморській низовині у місцях впадання річок у море утворилося 22 лимани – мілководних заток. Лимани, відокремлені від моря піщаними косами, належать до водойм озерного типу. Найбільшим прісноводним лиманом України є Дністровський, довжина якого 42 км, максимальна ширина – 12 м, а площа – 360 км кв. Відокремлює лиман від моря піщаний пересип, що має довжину 11 км і ширину 500 м. Дністровський лиман з'єднується з Чорним морем Цареградським гирлом, ширина якого 300 м, а глибина – 8-10 м.
На північ від Одеси знаходиться Куяльницький лиман, довжина якого змінюється від 25 до 28 км (мал. 29). Лиман мілководний, вода в ньому прогрівається до 30°С. Він відомий лікувальними грязями. Тут працюють курорти міжнародного значення. Лимани і озера півдня України – це резерв води для різних потреб, об'єкти рибного промислу, бази для розвитку курортного господарства.
На півночі Степового Криму багато солоних озер і солончаків. Озера ці мілкі, влітку добре прогріваються і часто пересихають. Вода в них дуже мінералізована. Це насамперед Перекопські озера та озеро-затока Сиваш, відокремлений від Азовського моря Арабатською Стрілкою. Через Генічеську протоку Сиваш з'єднується з Азовським морем. Площа його водної поверхні залежить від напряму та швидкості вітру і змінюється від 2400 до 2700 км кв. Концентрація солей у Сиваші досягає 20-24%. Ропа містить солі натрію, калію, магнію, брому, тому використовується як сировина для хімічної промисловості. На ропі Сиваських озер працює Красноперекопський бромний завод.

Мал. 29. Куяльницький лиман (доступно при скачуванні повної версії підручника)

◄ Поверхневі води України. Річки України та канали

Зміст підручника "Масляк П. О., Шищенко П. Г. Географія України 8-9 клас"

Озера України (частина 2). Водосховища України ►

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом Скачати підручник Географія України 8-9 клас