Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Озера України (частина 2). Водосховища України

У південній частині Тарханкутського півострова знаходиться озеро Донузлав з стрімкими високими берегами. Концентрація ропи в ньому не перевищує 90‰. Озеро Сасик, що лежить на схід від міста Євпаторії, має також круті береги і з'єднується штучним каналом з морем. Солоність води навесні в озері Сасик становить 90‰, восени – 160‰. Озеро Саки знаходиться поблизу однойменного міста. Через канал воно живиться морською водою. Концентрація солей в озері 40- 80‰. Береги його підносяться над водою до 5 м. Дно озера вкрите шаром темно-сірого мулу. Зверху він чорний, в'язкий і липкий, має лікувальні властивості.
Між лісистими хребтами Українських Карпат в Межигірському районі Закарпатської області на висоті 989 м над рівнем моря знаходиться найбільше в цих горах озеро Синевир. Його площа 7 га, середні глибини – 16-17 м, найбільша – 24 м. Чиста прозора вода, цілюще гірське повітря, неповторні лісові краєвиди перетворили Синевир у справжню туристську Мекку.
Між головним хребтом масиву Чорногора і горою Гутин Томнатик розташувалося найвище в Україні (1801 м над рівнем моря) озеро Бребенескул. Береги озера складені кам'яними уламками, місцями вкриті субальпійською трав'янистою та чагарниковою рослинністю. Довжина водойми 134, а ширина досягає 44 м, глибина – 2,8 м (мал. 30).

Мал. 30. Гірське озеро Бребенескул

Водосховища

Першу гідроелектростанцію з водосховищем було збудовано в 1934 р. на Дніпровських порогах в Запоріжжі. Нині на Дніпрі – ціла низка водосховищ: Київське, Канівське, Кременчуцьке (мал. 31), Дніпродзержинське, Дніпровське, Каховське. На Дністрі збудовано Дубоссарську ГЕС із водосховищем. Для розв'язування проблеми водопостачання створено водосховища також на річках у Криму: Качинське, Альминське, Салгирське. Водосховища забезпечують населені пункти, промислові підприємства, сільськогосподарські поля водою, регулюють весняні повені. (До яких негативних наслідків призвело будівництво водосховищ на рівнинній території?)

Мал. 31. Кременчуцьке водосховище і шлюзи гідровузла

Створення водосховищ на Дніпрі та інших річках України змінило їх гідрологічний режим. У водосховищах зменшилась швидкість течії, знизилися водообмін і проточність, з'явилися застійні ділянки. На їх дні накопичується мул. Водосховища затопили великі площі луків, сіножатей і пасовищ. Берегова лінія водосховищ переформовується: високі праві береги руйнуються під дією хвиль, низькі ліві підтоплені і заболочуються. У водосховища з прилеглих схилів, полів змиваються частки ґрунту з мінеральними добривами, побутові неочищені стоки. Це змінює хімічний склад і погіршує якість їх вод.