Юрківський В. М.

Економіка Нідерландів. Промисловість Голандії. Сільське господарство Нідерландів

Нідерланди

Промисловість Нідерландів різноманітна. Працює вона переважно на імпортній сировині. В країні виплавляють сталь, алюміній і Цинк, виробляють машини для харчової промисловості і тваринництва, транспортні засоби; значні потужності має поліграфія. Але головними галузями, які визначають міжнародну спеціалізацію країни, є харчова, нафтохімічна, електротехнічне й електронне машинобудування.
Енергетика Нідерландів базується на власному природному газі і довізши нафті. Запаси природного газу досягають 2400 млрд. м куб. і є найбільшими в Західній Європі. Видобуток становить 80-90 млрд. м куб. на рік (четверте місце в світі). Частина газу експортується в сусідні країни. Найбільшим є родовище на півночі, в провінції Гронінген. Експлуатують також родовища в нідерландському секторі шельфу Північного моря. Атомна енергетика не розвинена. У виробництві електроенергії домінують теплові електростанції.
Харчова промисловість переробляє не тільки власні продукти тваринництва, але й імпортну сировину (каву, какао, чай, спеції, тютюн). Нідерланди належать до числа найбільших експортерів пива, шоколаду і рибопродуктів.
Як імпортер нафти (понад 50 млн. т на рік при потужностях нафтопереробних заводів у 70 млн. т), виробник і експортер продуктів нафтохімії, Нідерланди поступаються лише головним розвиненим країнам, і то не завжди. Особливо значне виробництво пластмас і синтетичної гуми, добрив, барвників і ліків.
Продукція машинобудування включає як різноманітну побутову електротехніку та електроніку, так і напівпровідники, комп'ютери, промислові та аналітичні інструменти, електронне медичне і телекомунікаційне обладнання.
Найбільшими промисловими центрами є Амстердам, Роттердам, Ейндховен і Утрехт.

Сільське господарство Нідерландів можна кваліфікувати як одне з найефективніших у світі. Врожайність культур і вихід продукції тваринництва такі ж високі, як у Швеції, Данії і Бельгії, а інколи й вищі. Передумовами успіху стали м'який і вологий клімат, брак і дорожнеча земельних ресурсів та робочої сили, величезні капіталовкладення, наявність платоспроможного попиту всередині країни та за її межами. Середні температури влітку становлять 16-18°С, а взимку не опускаються нижче 0°С. Середньорічна кількість опадів – 750 мм. Грунти польдерів надзвичайно родючі.
Як і в цілому в Північно-Західній Європі, у структурі сільського господарства Нідерландів на першому місці стоїть тваринництво. Поголів'я великої рогатої худоби перевищує 4 млн. голів, а свиней – 14 млн. Розвинено птахівництво. Культивують цукрові буряки, картоплю, пшеницю і ячмінь, але головним у рослинництві є вирощування кормових культур, овочів та квітів. Понад 60% землі під фермами зайняті сіяними травами. Теплиці та оранжереї (загальна засклена площа перевищує 7 тис. га) зробили овочівництво і квітництво цілорічним.
За рівнем продуктивності сільського господарства (виробництво продукції на одного зайнятого) Нідерланди поступаються лише Новій Зеландії, Австралії і США, а за його інтенсивністю (виробництво продукції на один гектар сільськогосподарських земель) стоять на першому місці в світі.
Для сільського господарства використовується лише 2,2 млн. га землі і в ньому зайнято тільки 200 тис. чоловік (2% працюючих). І при цьому країна за вартістю сільськогосподарського експорту поступається лише США і Франції, а як чистий експортер – тільки США. Нідерланди більше за всіх продають на світовому ринку м'яса і м'ясопродуктів, твердих сирів і яєць. Країна посідає друге місце як експортер масла і овочів. Поза всякою конкуренцією нідерландське квітникарство. Експортують як живі квіти, цибулини і насіння, так і зрізані. Найбільшої слави зажили нідерландські тюльпани.