Юрківський В. М.

Транспорт Нідерландів. Столиця Нідерландів - Амстердам. Міста Роттердам і Гаага

Нідерланди

Транспортна система Нідерландці є сучасною і добре розвиненою. Як і в сусідиш Бельгії, тут густа мережа судноплавних каналів, річок, залізниць і автошляхів. Від Роттердама і з провінції Гронінген відходять трубопроводи в інші країни. Амстердам значиться серед найбільших аеропортів, а нідерландська «КЛМ» – серед провідних авіакомпаній світу. Нідерланди мають власний чималий торговий флот, але більшість вантажів доставляють у їхні порти іноземні судна.
Головна особливість транспортної системи Нідерландів полягає в наявності тут Рейну і Роттердама з їх міжнародними функціями і величезними обсягами робіт. На кордоні між Нідерландами і Німеччиною щороку Рейном транспортується понад 130 млн. т вантажів. Більшість їх прямує вверх проти течії до Німеччини, переважно в Рур. Роттердам з його винятковим географічним положенням і хінтерландом перетворився на найбільший порт світу, «морські ворота» Західної Європи. Його щорічний вантажообіг досягає 280- 300 млн. т (з них приблизно 120 млн. т припадає на сиру нафту).

Внутрішні відмінності й міста. Невелика територія Нідерландів добре і давно освоєна людиною. Проте і вона не є однорідною. Найгустіше (понад 1000 чоловік на 1 км кв.) заселена центрально-західна приморська частина країни. Це провінції Північна Голландія, Південна Голландія і Утрехт. Вони займають 20% площі, але в них проживає 45% населення. За характером поверхні це широка смуга польдерів, і саме звідси походить сама назва «Голландія». Саме тут Утворилася одна з найбільших міських зон Західної Європи. Її звуть Голландською конурбацією, або Рандстадом (у перекладі «Кільцеве Місто»). До її складу входять Амстердам, Гарлем, Гаага, Роттердам, Утрехт та інші більш дрібні міста з загальним населенням в 3,5 млн. Чоловік.
Амстердам (1,1 млн. жителів) – офіційна столиця і найбільше місто Нідерландів. Одночасно це один з найбільших у Європі фінансових і торгових центрів, історія якого бере свій початок ще з XVII ст., коли він вийшов переможцем у суперництві з Антверпеном. Це також важливе промислове місто і транспортний вузол, відомий центр обробки алмазів. Місто лежить на березі уже внутрішньої затоки Зейдер-Зе. Розгалужена система каналів з'єднує його з іншими містами і навпростець з морем. У самому місті понад 100 каналів і 500 мостів, звідси назва «Північна Венеція». Місто багате на культурні заклади, архітектурні пам'ятки і музеї (серед них – Рейксмюсеум – найвідоміший художній музей країни і Будинок Рембрандта). В 1928 р. в Амстердамі відбулися Літні Олімпійські ігри.
Гаага – адміністративно-політичний центр, фактично столиця країни. Тут знаходяться королівський палац, резиденція уряду і парламент. Місто і зараз має середньовічний вигляд, воно знамените своїми палацами, парками і музеями. Гаага – місце міжнародних конференцій, в ньому засідає Міжнародний суд. Поруч з Гаагою знаходяться міста Лейден і Делфт. Вони відомі своєю архітектурною спадщиною, а Лейден ще й своїм університетом, заснованим у 1575 р.

Роттердам (1,0 млн. жителів) лежить на берегах північного рукава Рейну. В 1872 р. місто було з'єднане з морем глибоководним каналом, доступним для великих океанських суден. Сучасний Роттердам – перш за все гігантський порт і портово-промисловий комплекс, який простягається на 50 км уздовж каналу. Одночасно це великий фінансово-банківський і торговий центр. Місто входить до сімки євроміст «вищої ліги», чим визначається його виняткова роль у житті ЄС. Роттердам був зруйнований в 1940 р. німецькою авіацією. Його відбудували в сучасному стилі.

Екологічні проблеми Нідерландів у першу чергу пов'язані з портово-промисловою діяльністю Роттердама і з Рейном, який називають стічною канавою і пральною машиною Європи. Поліпшення ситуації в регіоні є міжнародною проблемою, і в рамках ЄС багато для цього робиться.