Юрківський В. М.

Люксембург - країна, столиця

Люксембург

Площа – 2,6 тис. км кв.
Населення – 422 тис. чоловік.
Столиця – Люксембург.
Державний устрій – конституційна монархія.

Люксембург – найменша з «малих» високорозвинених країн Західної Європи. Він лежить на стику Бельгії, Франції й Німеччини, займаючи південні схили Арденнів, які дренуються річкою Мозель та її притоками.
Як держава, Люксембург існує з 936 р. В 1477-1815 pp. він неодноразово змінював господарів. У сучасній формі держава відома з 1815 р. Люксембург перебуває у митному союзі з Бельгією.
В культурному плані Люксембург має багато спільного зі своїми сусідами. Люксембуржці як етнос формувалися під впливом Німеччини і Франції. Їх мова належить до германської групи індоєвропейських мов. У країні три офіційні мови: люксембурзька, німецька і французька. За релігією люксембуржці – католики. Найбільшим містом, економічним і культурним центром країни є столиця – місто Люксембург (75 тис. жителів).
Головним природним багатством країни є залізна руда. Її поклади являють собою одне ціле з французьким залізорудним басейном у Лотарингії. Саме великі запаси залізних руд стали основою розвитку Люксембургу в першій половині XX ст. Країна уславилася тим, що зайняла перше місце в світі за розмірами виплавки сталі в розрахунку на одного жителя. Залізорудна і металургійна промисловість Люксембургу тісно пов'язана з аналогічними виробництвами Франції та Німеччини. Територіально вони об'єднують французьку Лотарингію, Люксембург і німецький Саар.
Тепер у Люксембургу виплавляють 4-5 млн. т сталі на рік. Частка галузі у вартості продукції обробної промисловості дорівнює 1/3, а у вартості експорту – 2/5. Останнім часом вузька (металургійна) спеціалізація країни поступово розширюється. Розвиваються інші виробництва, особливо хімічна промисловість і виготовлення комп'ютерів і електронних компонентів.
У сільському господарстві Люксембургу найвідомішими є виноградарство і виноробство долини Мозеля.
Важливими елементами диверсифікації господарства Люксембургу стали банківська справа та міжнародні послуги. Місто Люксембург (разом з бельгійським Брюсселем і французьким Страсбургом) є однією зі столиць Європейського Союзу. В ньому знаходиться
Європейський парламент, фінансові та судові установи. Люксембург має значні рекреаційні ресурси в Арденнах і долинах басейну Мозеля. Цінною є і його архітектурна спадщина: середньовічні рицарські замки, монастирі, стародавні фортеці тощо. Країна – одна з центрів європейського туризму.