Юрківський В. М.

Економіка Швейцарії. Туризм Швейцарії

Швейцарія

За розмірами промисловості Швейцарія серед «малих» високорозвинених країн Західної Європи поступається лише Нідерландам і стоїть попереду Бельгії та Швеції. В умовах бідності на власну мінеральну сировину країна спеціалізується на виробництві нематеріаломісткої і складної продукції. Робоча сила тут є досвідченою і кваліфікованою, а саму Швейцарію називають науково-технічною лабораторією. Товари з маркою «зроблено в Швейцарії» мають попит у будь-якій країні світу.
Головними галузями обробної промисловості країни стали загальне та електротехнічне машинобудування, приладобудування, хімічна і харчова. Як виробник та експортер металообробного устаткування, важких турбін, годинників і точних інструментів, ліків та вітамінів, шоколаду, розчинної кави і продуктів дитячого харчування, твердих сирів і високоякісних тканин Швейцарія займає провідні позиції в світі. Її транснаціональна харчова корпорація «Нестле» конкурує з нідерландською «Юнілевер». Високе місце в світі посідають також електротехнічна «Броун Бовері» та хімічна «Сіба-Гейгі». Для обробної промисловості Швейцарії характерні малі або середні за розмірами підприємства, розкидані по невеликих містах і навіть селах.
Енергетика Швейцарії базується на імпортній нафті, багатих власних гідроресурсах та атомній енергії. Нафту транспортують трубопроводами через альпійські перевали з італійського порту -Генуї. У виробництві електроенергії частка ГЕС становить 60% і АЕС – 40%. Лінії електропередачі зв'язують Швейцарію з сусідніми країнами. Внесок Швейцарії у світову практику гідробудівництва й атомну енергетику дуже значний.
Розвиток сільського господарства в країні лімітується як обмеженістю земельних ресурсів, так і висотною поясністю. Проте воно є дуже інтенсивним та продуктивним і забезпечує 1/2 внутрішніх потреб. Провідна галузь – молочно-м'ясне тваринництво. Молочних корів улітку випасають на високих гірських пасовищах. Більша частина молока використовується для виготовлення твердих сирів на експорт. Вирощують також свиней, овець, кіз і птицю.

Найважливішим сектором господарства став іноземний туризм. Щорічні прибутки від нього оцінюються в 7 млрд. доларів, що дорівнює 14% вартості товарного експорту. Початок йому поклали багаті англійці ще в першій половині XIX ст. Країну щороку відвідують понад 13 млн. чоловік. Швейцарський туризм є дорогим, тому серед іноземних туристів переважають американці, японці, араби з «нафтових» країн і багаті європейські сусіди. Індустрія туризму має розвинену інфраструктуру, яка функціонує і влітку, і взимку. Базою туризму є Альпи і культурна спадщина швейцарців. Розвинені і пізнавальний туризм, і альпінізм, і гірськолижвовий, і курортно-лікувальна справа. Серед кліматичних курортів найвідомішим є Давос, серед бальнеологічних – Санкт-Моріц, який двічі (в 1928 і 1948 pp.) був місцем проведення Зимових Олімпійських ігор.