Юрківський В. М.

Берн - столиця Швейцарії. Міста Цюрих, Лозанна, Базель і Женева. Ліхтенштейн

Як нейтральна країна, Швейцарія відіграє дуже важливу роль у світовому політичному житті. Тут розмістилося багато міжнародних організацій, відбуваються численні міжнародні наради, конференції, зустрічі, переговори.

Величезні прибутки приносять країні банківські операції, початок яким покладено ще в середні віки, коли нагромаджуванню капіталів сприяла трансальпійська торгівля. Швейцарія є одним з провідних валютно-фінансових центрів світу і одним з головних експортерів капіталу. Стабільність швейцарського франка і таємниця банківських вкладів (анонімні й номерні рахунки) приваблюють як індивідуальних клієнтів, так і корпорації і навіть держави. Відділення швейцарських банків функціонують практично в усіх країнах світу. Приказка про те, що в Швейцарії навіть Альпи здаються маленькими в порівнянні з банками, має під собою реальну основу.

Розвиненою є транспортна система країни, яка функціонує в складних умовах гірського рельєфу. Дуже багато мостів, віадуків, тунелів і галерей. Залізниці повністю електрифіковані і пересічна швидкість поїздів доведена до 100 км/год. Існує озерний флот. Гори вкриті густою мережею канатно-підвісних і зубчастно-канатних доріг. Швейцарська авіакомпанія «Свіссер» – серед найбільших у світі. Рейн зв'язує Базель з Північним морем. Морськими «воротами» в Швейцарію та базою її морського флоту є італійський порт Генуя.

Міжнародне значення мають перевали в Швейцарських Альпах: Сен-Бернар (2469 м н.р.м.), Сімплонський (2005 м) і Сен-Готард (2108 м). Через них іще в стародавні часи проходили шляхи з Середземномор'я в центр Європи. Тунелі, прокладені тепер під перевалами, спрощують шлях і полегшують їх зимову експлуатацію. Найдовшим є Сімплонський (19,8 км). За маршрутами Цюрих – Сен-Готард – Мілан і Берн – Сімплон – Мілан прокладені залізниці і шосе, через Сен-Бернар – тільки шосе (Лозанна-Турін).

Міста Швейцарії переважно стародавні. Багато з них існували ще за римських часів. Найбільшими є Цюрих (835 тис. жителів), Берн, Базель, Женева і Лозанна. Це важливі фінансово-торгові, промислові, транспортні й науково-культурні центри. Вони мають багату історичну і культурну спадщину. Найвідомішими архітектурними пам'ятками Швейцарії є середньовічний центр Берна, собор Грос-мюнстер в Цюриху, Шильйонський замок на березі Женевського озера, оспіваний Байроном, і монастир Санкт-Галлен.

Цюрих – фінансовий центр і центр торгівлі золотом світового масштабу. Його вулиця Бангофштрассе з її банками, що дістали назву «цюрихські гноми», відома так само, як і нью-йоркська Уолл-стріт. Це також найбільший машинобудівний центр і аеропорт країни.

Берн – столиця Швейцарії.

Базель – величезний центр хімічної промисловості, наукових досліджень і порт на Рейні. Звідси бере початок судноплавство по Рейну.

Женева – головне місто французької Швейцарії, центр виробництва годинників, місце міжнародних нарад і конференцій. Тут знаходяться Європейське відділення ООН (воно розміщене в Палаці націй – колишній резиденції Ліги націй), Міжнародний Червоний Хрест, Всесвітня організація здоров'я і ще 12 міжнародних організацій. Поряд із Женевою працює Європейська атомна лабораторія – найбільша в Західній Європі.

Лозанна – центр важливої курортної зони на північному березі Женевського озера.

В Альпах між Швейцарією та Австрією лежить одна з мікродержав Європи – Ліхтенштейн. Його площа. – 160 км , населення – 31 тис. чоловік, столиця – Вадуц. Мова населення – німецька. Це конституційна-монархія (князівство) у митному, валютному і дипломатичному союзі зі Швейцарією. За ВНП на душу населення Ліхтенштейн – одна з найбагатших країн світу. Основою її добробуту стала реєстрація іноземних фірм (їх зареєстровано більш як 25 тисяч), туризм, випуск поштових марок, виробництво вимірювальних приладів і штучних (фарфорових) зубних протезів.