Юрківський В. М.

Дублін - столиця Ірландії. Промисловість Ірландії

Ірландія

Понад 3/4 виробленої сільськогосподарської продукції за вартістю дає тваринництво, перш за все велика рогата худоба, хоча розводять також свиней, птицю, овець. Особливе місце займає племінне конярство. Традиційний м'ясний напрямок у тваринництві зараз доповнився і молочним, у першу чергу виробництвом масла. За кількістю великої рогатої худоби на душу населення і експортом живої худоби, за експортом яловичини, телятини і масла Ірландія посідає одне з провідних місць у Європі та світі. Головним для ірландського тваринництва традиційно був ринок Великобританії. Вступивши до ЄС, Ірландія зміцнила свої позиції як експортер м'яса і масла.
Обробна промисловість Ірландії насамперед пов'язана з переробкою продуктів сільського господарства і обслуговуванням його потреб. Розвиненими його галузями є харчова, сільськогосподарське машинобудування, хімія добрив тощо. В останні два десятиліття держава проводить політику, спрямовану і на розвиток новітніх галузей. Так, Ірландія вже стала виробником і експортером комп'ютерів та іншого електронного обладнання. Експортуються також текстильні вироби. Найважливішою статтею імпорту є промислове обладнання і транспортні засоби.
Ірландія – майже єдина країна в світі, головним власним енергетичним ресурсом якої є торф. Його запаси оцінюються в 6 млрд. т, а щорічний видобуток стоїть на рівні 6 млн. т і забезпечує 1/4 місцевих потреб в енергії. На шельфі південного узбережжя видобувають природний газ, є також невеликі ГЕС. Але більшу частину енергії, яка споживається, дає імпортна нафта.
Географічне положення Ірландії на крайньому заході Європи не відіграє суттєвої ролі в її житті. Країна мовби повернута обличчям на схід, у бік колишньої метрополії. Основне населення і господарська діяльність зосереджені в східній частині острова. Західна частина, навпаки, залюднена слабо. Більшість трансатлантичних маршрутів обходять Ірландію, хоча її міжнародний аеропорт Шаннон біля міста Лімерика і використовується як транзитний при польотах з Європи в Америку та навпаки. Значно активніші зв'язки Ірландії в східному напрямку через Ірландське море, яке відокремлює острови Ірландію та Великобританію. Відстань між Дубліном та англійським Ліверпулем – 230 км.
58% населення Ірландії живе в містах. Найбільшими з них є Дублін і Корк. Дублін (700 тис. жителів) розташований у глибині просторої гавані в центрі східного узбережжя. Це столиця, головний культурний, промисловий і транспортний центр країни. У ньому зосереджено 2/5 промислового виробництва і сходяться шосе, залізниці, судноплавні канали і газопровід, які перетинають острів. Морський порт Дубліна також найбільший. Корк – друге за значенням місто, промисловий і регіональний центр Південної Ірландії. Забудова ірландських міст схожа на англійську. Вони багаті історичними та культурними скарбами і приваблюють чимало іноземних туристів.