Юрківський В. М.

Португалія. Історія Португалії і населення Португалії

Португалія

Площа – 92 тис. км кв.
Населення – 9,9 млн. чоловік.
Столиця – Лісабон.
Державний устрій – республіка.

Португалія – невелика країна на Піренейському (Іберійському) півострові на крайньому заході континентальної Європи з широким виходом в Атлантичний океан. В океані їй належать Азорські острови та острів Мадейра.
В XV ст. саме португальці розпочали епоху Великих географічних відкриттів і захоплення колоній. Створена ними імперія включала Бразилію і володіння в Африці та Азії. В кінці XVI ст. почався занепад Португалії і згодом вона сама потрапила в економічну і політичну залежність від Великобританії. Створена португальцями колоніальна імперія існувала протягом 300-400 років. Зараз від неї залишилися острови Азорські і Мадейра, які адміністративно є частиною Португалії, та Макао – маленька територія на півдні Китаю, доля якої має бути вирішена до кінця століття. Зручне в епоху Великих географічних відкриттів положення Португалії змінилося на периферійне в сучасній Європі.
За характером поверхні Португалію поділяють на приморську рівнинну і внутрішню – окраїну іспанської Месети. Клімат країни субтропічний середземноморського типу, пом'якшений впливом Атлантичного океану. Середня температура січня 10°С, липня 21°С. Щорічна кількість опадш на півночі – 1400 мм, на півдні – 510 мм. Водні артерії являють собою нижні течії річок Іспанії. Грунти і рослинність є характерними для Середземномор'я. Головна цінність місцевих лісів – корковий дуб.
Природними багатствами Португалії є її субтропічний клімат, найбільша на Піренейському півострові приморська рівнина, лісові, рибні та рекреаційні ресурси. Умови для рекреації найбільш сприятливі у Південній Португалії, на островах Азорських і Мадейра. В північній частині море прохолодне і купальний сезон там триває лише три місяці, що стримує розвиток курортів. Південь країни, де посушливий період триває впродовж чотирьох місящв, потребує штучного зрошення. Португалія розташована в активній сейсмічній зоні і потерпає від частих землетрусів.
Найдавнішими відомими предками сучасних португальцю були племена іберів (звідси друга назва пдюстрова), згодом завойовані і романізовані Стародавнім Римом. Сучасна португальська мова належить до романської групи індоєвропейських мов. За релігією португальці – католики. В мовному, релігійному, історичному і культурному відношенні вони мають багато спільного зі своїми сусідами – іспанцями.
Еміграція населення Португалії в минулому була спрямована в першу чергу в її колишні колонії. Португальські переселенці стали важливим компонентом тепер найбільшого латиноамериканського етносу – бразильців, і дали йому свою мову. Португальська мова поширена також у колишніх колоніях Португалії в Африці. В другій половиш XX ст. еміграція набрала форми виїзду на тимчасову роботу в більш розвинені країни Західної Європи.
Населення країни зосереджене переважно на приморській рівнині. Рівень урбанізації все ще низький: 2/3 людей живе в сільській місцевості. Міста, як правило, невеликі, але серед них чимало таких, що беруть початок з іберо-римських часів і багаті на історичні пам'ятки.