Юрківський В. М.

Населення Іспанії. Природні умови Іспанії

Іспанія

Господарська оцінка природних умов і ресурсів Іспанії

Понад 3/5 території Іспанії займає плоскогір'я Месета (іспанською мовою – «стіл»). Середня висота його становить 700-800 и н.р.м. На півночі та півдні Месета оточена горами, в західному напрямку вона поступово знижується і закінчується на території Португалії.
Месета – посушливий степ з континентальним кліматом, малородючими грунтами і бідною рослинністю. Умови для сільського господарства тут складні. Літо жарке, зими прохолодні. Середня температура липня 27°С, січня -1°С. Річна сума опадів коливається в межах 300-350 мм. Часто бувають посухи. Режим місцевих річок нестійкий. Влітку вони маловодні. Враховуючи їхнє значення для водопостачання і зокрема іригації, чимало зроблено для регулювання їх стоку. На них багато гідроспоруд і водосховищ.
Північні гори (Кантабрійські і Піренейські) багаті на гідроресурси, ліс і пасовища. Для них характерна висотна зональність. М'який і вологий клімат має вузька рівнинна смуга узбережжя Біскайської затоки.
Специфічну частину Іспанії становлять відкриті на південь і закриті з півночі горами узбережжя Середземного моря і Андалузька рівнина (басейн річки Гвадалквівір). Це субтропіки середземноморського типу з жарким сухим літом і м'якою вологою зимою, з родючими грунтами і можливостями для штучного зрошення. Разом з Балеарськими і Канарськими островами ця територія має найсприятливдні умови для субтропічного землеробства і рекреації.
Іспанія має поклади високоякісних залізних руд і низької якості вугілля. Інші корисні копалини різноманітні, але невеликі за покладами. Вразливим місцем мінеральної бази країни є слабка забезпеченість власними енергоресурсами.

Населення Іспанії

Найдавнішими відомими предками сучасних іспанців вважаються племена іберів, питання про походження яких залишається невирішеним і досі. З II ст. до н. е. і до V ст. н. е. вони перебували під владою Стародавнього Риму і були романізовані. Значний вплив на формування іспанського етносу мали також араби і бербери, які в 711-718 pp. завоювали весь Піренейський півострів і яких місцеве населення називало маврами. Сучасний іспанський етнос склався під час Реконкісти – відвоювання земель у арабів, яке закінчилося тільки в 1492 р.
Офіційною мовою є іспанська (кастильська). Вона належить до романської групи індоєвропейських мов і близька до португальської, французької та італійської. В трьох північних областях: Каталонії, Басконії і Галісії, які в свій час не були завойовані арабами, а Басконія не була завойована навіть Стародавнім Римом, зберігаються і досі місцеві мови. Вони мають статус других офіційних мов. У Каталонії – каталонська, споріднена з провансальською мовою франції; в Басконії – баскська (становить окрему мовну сім'ю); в Галісії – Галісійський діалект португальської мови. Офіційною релігією Іспанії є католицизм. Регіоналізм і католицька релігія мають великий вплив на суспільне життя країни.
В епоху Великих географічних відкриттів іспанці масово переселялися в Новий Світ і стали важливим компонентом більшості сучасних латиноамериканських етносів. Нині за межами країни найбільше іспанців проживає у Франції.
Понад 9/10 населення вважається міським і тільки 9% – сільським. При оцінці цього факту слід враховувати, що невеликі міста Іспанії мають порівняно високий процент аграрного населення. Найвища густота населення (понад 100 чоловік на 1 км кв.) характерна для північних вологих і південних середземноморських територій. На внутрдішій посушливій Месеті, якщо не брати до уваги столичну агломерацію Мадрида, середня густота населення не перевищує 20-30 чоловік на 1 км кв. Найбільшими містами Іспанії є Мадрид і Барселона.