Юрківський В. М.

Іспанія. Характеристика Іспанії. Економіко-географічне положення Іспанії

Іспанія

Площа – 505 тис. км кв.
Населення – 39,2 млн. чоловік.
Столиця – Мадрид.
Державний устрій – парламентська монархія.

Місце Іспанії у світі

Іспанія – країна на Піренейському (Іберійському) півострові. За територією і населенням вона належить до найбільших країн Європи. В XV-XVI ст. Іспанія, як і Португалія, відігравала першорядну роль у Великих географічних відкриттях і колоніальних загарбаннях. Відкриття X. Колумбом Америки (1492 р.) і навколосвітня подорож Ф. Магеллана (1519-1521 pp.) мали своїм наслідком створення однієї з найбільших у світовій історії імперії. Крім колоній у Новому Світі до її складу входили Філіппіни, окремі території в Африці, а згодом і значні володіння в Європі. Проте вже в кінці XVI ст. почався занепад феодальної Іспанії. Поступово вона втратила всі свої володіння і перетворилася на відсталу, бідну і слабку країну, яка тільки в другій половині XX ст. стала на шлях індустріального розвитку.
Роль Іспанії в сучасному світі визначається також тим, що іспанська мова є державною і літературною мовою більшості країн Латинської Америки. В значній мірі вони сприйняли іспанську культуру і традиції. Іспанія, разом з Італією і Францією, є найбільшою середземноморською країною і одним з лідерів світового туризму.

Склад території та економіко-географічне положення Іспанії

Сучасна Іспанія займає 5/6 Піренейського півострова. Їй належать Балеарські острови в Середземному морі й Канарські острови в Атлантичному океані. Вона є одночасно атлантичною і середземноморською країною. Від решти Європи її відокремлюють Піренеї – одні з найбільш важкопрохідних гір континенту, що витягнулися в широтному напрямку на 450 км. Сучасні транспортні системи (залізниці і шосе) оминають їх уздовж морського узбережжя. Від Африки Іспанію відокремлює Гібралтарська протока завширшки 13 км. Її легко Долали вже в найдавніші часи. Тепер Гібралтарська протока є одним з найнапруженіших морських шляхів у світі.
В адміністративному відношенні Іспанія поділяється на 17 автономних провінцій.