Юрківський В. М.

Острови Мальта. Валетта - столиця Мальти

Мальта

Площа – 316 км кв.
Населення – 372 тис. чоловік.
Столиця – Валетта.
Державний устрій – республіка.

Мальта – маленька острівна країна в центральній частині Середземного моря з дуже вигідним стратегічним положенням. Відстань від Мальтійських островів до острова Сицилія – 97 км, а до берегів Африки – 200 км. Упродовж 3000 років острови 12 разів змінювали своїх володарів. З 1815 і до 1964 р. вони були англійською колонією і найважливішою військовою базою Великобританії.
Офіційними мовами на острові є англійська та мальтійська. Мальтійська – один з діалектів арабської мови з латинською писемністю. Державна релігія – католицизм. Мальта входить до числа найгустіше заселених країн світу. Середня густота населення тут перевищила 1170 чоловік на 1 км кв
Основним заняттям населення є робота на суднобудівних і судноремонтних верфях, які залишились від англійської морської бази і належать до найкращих у басейні Середземного моря. Погорбована поверхня островів стримує розвиток сільського господарства. Продукти харчування імпортуються. Дефіцит балансу зовнішньої торгівлі перекривається доходами від іноземних туристів, яких сюди приваблює не тільки м'який клімат, а й романтична історія Мальти та її своєрідна архітектурна спадщина. Новим джерелом надходження іноземної валюти стала приписка іноземних суден до портів Мальти.
В 1994 р. загальний тоннаж торгового флоту, що плавав під мальтійським прапором, становив 14 млн. бр.-реєстр. т. Головними зовнішньоекономічними партнерами Мальти є Великобританія, Німеччина та Італія.
Валетта стала столицею островів у 1571 р. Вона розташовується на о. Мальта – найбільшому з островів – і має дві великі глибоководні бухти. Це морський порт міжнародного значення і вузол середземноморських повітряних та морських сполучень.