Юрківський В. М.

Каталонія, Мурсія, Андалузія, Валенсія - історичні області Іспанії. Місто Барселона

Іспанія

Внутрішні відмінності й міста Іспанії

На Середземноморську Іспанію припадає 1/3 площі і майже 1/2 населення країни. В природному відношенні це вузькі прибережні низовини і довколишні гори. Сюди ж входить найбільша в Іспанії Андалузька низовина в басейні річки Гвадалквівір, Балеарські та Канарські острови. Район охоплює чотири історичні області – Каталонію, Валенсію, Мурсію та Андалусію. Найхарактернішими рисами району є середземноморський клімат, субтропічне сільське господарство і наявність тут другого за значенням міста країни – Барселони. Окреме місце займають острівні території.
Сільське господарство Середземноморської Іспанії є типовим для всього Середземномор'я. Це одна з найбагатших сільськогосподарських зон цього регіону. Виробництво тут досить інтенсивне. Багато зрошуваних земель. Богарні землі використовуються для висаджування дерев і кущів, які не потребують поливу. Важливу роль відіграють культури цитрусових, оливок і винограду, а також виноробна, олійна і консервна промисловість. Вирощують також бавовник, соняшник, овочі, баштанні тощо.
Узбережжя Середземного моря Іспанії – один з найбільших у світі районів рекреації і туризму. Головною принадною силою для приїжджих є саме природне середовище (клімат, море, пляжі, екзотична рослинність). Разом з тим це район історичних пам'яток світового значення. Такі міста, як Севілья, Кордова, Гранада у свій час були столицями могутніх мавританських королівств, центрами науки, освіти і мистецтва. І зараз вони зберігають історичні та архітектурні шедеври тієї епохи. Багаті міста району і на пам'ятки римської епохи та середньовічної Іспанії періоду Великих географічних відкритті.

Барселона (1,7 млн. жителів) – центр історичної (зараз автономної) області Каталонії, друге місто Іспанії, а як промисловий і торговий центр – перше. Історія Барселони налічує більш як 2000 років. У XVIII ст. вона стала найбільшим портовим містом Іспанії, в якому процвітала торгова буржуазія і нагромаджувались капітали. Тут уперше в країні з'явилося фабрично-заводське виробництво: спочатку текстильні підприємства, потім підприємства інших галузей легкої і харчової промисловості, а в другій половині XX ст. – хімічні та, особливо, машинобудівні. Зараз Барселона і Каталонія увійшли до числа найбільших промислових ареалів Західної Європи. Одночасно Барселона – великий порт, центр науки, культури і туризму. Туристів приваблює сюди не тільки красиве середземноморське місто-курорт і його історичні пам'ятки, а й зразки сучасної модерної архітектури та мистецтва. В 1992 р. в Барселоні відбулися Літні Олімпійські ігри. Місто входить до сімки євроміст «вищої ліги».