Юрківський В. М.

Населення Греції. Господарство Греції

Греція

Сучасне населення Греції (самоназва – елліни) є нащадками стародавніх греків. У ході історії вони зазнали сильного впливу італійців, слов'ян і турків. Їхня мова (новогрецька) становить окрему групу індоєвропейської сім'ї мов. Греки за своєю релігією православні. Найбільшою етнічною меншиною країни є турки. Їх тільки 1% від загального населення. Вони мусульмани і живуть у прикордонних з Туреччиною районах.
Греки становлять досить значну частку іноземних робітників, які працюють у високорозвинених країнах Західної Європи, перш за все в Німеччині. Близько 100 тис. греків живуть в Україні, переважно в Донецькій області.
Населення скупчене на прибережних і внутрішніх рівнинах. Гори і більшість островів заселені дуже мало. 63% жителів вважаються міськими. Найбільшими містами є Афіни і Салоніки. В них проживають відповідно 30 і 7% населення Греції.

Нині 25% зайнятих працюють у промисловості і вони створюють 34% ВНП, в сільському господарстві – відповідно 25 і 10%, у третинному секторі – 50 і 56%.
Промисловість Греції має досить розгалужену структуру, але абсолютні її розміри невеликі. Вона значною мірою залежить від імпорту енергоресурси} і сировини. Головними галузями є харчова (в тому числі виноробна, олійна, тютюнова) і текстильна. Є також підприємства інших галузей, зокрема суднобудівні, авто- і трактороскладальні, нафтопереробні і цементні. Територіально промисловість сконцентрована в Афінах-Піреї та в Салоніках.
Сільське господарство Греції, як і в інших середземноморських країнах, спеціалізується на вирощуванні цінних трудомістких культур – винограду, цитрусових, оливок, бавовнику, тютюну. Як виробник та експортер винограду і вина, оливок і оливкової олії, Цитрусових, Греція займає важливе місце в Середземномор'ї і світі. Особливо сильні її позиції у виробництві оливок і оливкової олії та ююму. Славиться Греція також своїми персиками.
Райони субтропічного землеробства – прибережні низовини вздовж узбереж Егейського та Іонічного морів у материковій Греції, а також острови. Головною зерновою культурою є пшениця. Фессалійська і Салоніцька рівнини вважаються «житницями» Греції.
Через обмеженість кормової бази тваринництво розвинене слабо. Кількісно в поголів'ї переважають вівці і кози, у виробництві м'яса – птиця. В прибережних водах розвинене рибальство. Значна частина продовольства, включаючи зерно, корми і продукти тваринництва, імпортується.
Серед галузей третинної діяльності найважливішими для Греції є туризм і мореплавство. Вони мають також міжнародне значення і виділяють Грецію серед інших країн.