Юрківський В. М.

Туризм в Греції. Афіни - столиця Греції. Місто Салоніки

Греція

Як і всюди в Середземномор'ї, основою туризму в Греції є поєднання сприятливого природного середовища з величезною історичною спадщиною. М'який субтропічний клімат, тепле море, піщані пляжі та екзотична рослинність – усе це найкраще і найбільшою мірою представлено на островах Егейського моря і на Іонічних островах. На історичні пам'ятки більше багата материкова Греція, хоча острови також ними не обділені. Історичні пам'ятки включають всі етапи давньогрецької цивілізації, а також візантійської епохи. Найвизначнішими центрами туризму стали такі міста, як Афіни, Дельфи, Коринф, Епідавр, Олімпія, а ще острів Кріт. У країні створено сучасну туристичну інфраструктуру, включаючи транспортні зв'язки з островами і організацію морських круїзів. Упродовж року Грецію відвідує понад 10 млн. іноземних туристів.
Традиції мореплавства в Греції сягають стародавніх часів. Зараз країна має один з найбільших у світі морських торгових флотів (29 млн. бр.-реєстр. т) і виконує роль міжнародного «морського перевізника». Більшість суден, які плавають під її прапором, ніколи не бачили грецьких берегів.
Греція вивозить на зарубіжні ринки оливкову олію, ізюм, вино, консервовані фрукти, текстиль і одяг, цемент і нафтопродукти. В її імпорті переважають нафта, машини і транспортні засоби, хімікати, продовольство. Торговий баланс різко негативний. Різниця перекривається доходами від туризму і судноплавства, грошовими переказами греків, які виїхали на роботу в інші країни. Серед торгових партнерів, а це переважно країни Західної Європи, перше місце належить Німеччині.

Столиця Греції Афіни – одне з найдавніших міст світу (точну дату заснування не встановлено) і найдавніша столиця серед країн Європи. Географічне положення Афін на півдні Балканського півострова надзвичайно вигідне. Вони розташовані на прибережній низовині там, де перетинаються сухопутні шляхи на Пелопоннес із морськими – на острови Егейського моря. Вже в стародавні часи вшськовим і торговим портом Афін був Пірей (відстань між ними – 8 км). Зараз Афіни і Пірей злилися й утворили агломерацію з населенням у 3,0 млн. чоловік.
В Афінах поєднуються столичні, промислові, транспортні і культурні функції. В районі Афіни-Пірей виробляється більш як 2/3 продукції обробної промисловості, тут представлені всі галузі. Порт Пірея домінує в Греції. Він має регулярні зв'язки з іншими портами на узбережжях Егейського та Іонічного морів і з усіма групами островів. Афінський аеропорт виконує важливі міжнародні транзитні функції на шляхах із Західної Європи в країни Середнього Сходу.
Сучасна забудова Афін була здійснена після звільнення країни від турецького панування, тобто в другій половині XIX ст. і в XX ст. В неї вписалися залишки античності та візантійського середньовіччя, багато споруд мають світове значення. Перш за все це комплекс Акрополя з забудовою часів класичної Греції. Особливе місце займає стадіон, улаштований для Перших Всесвітніх Олімпійських ігор, які відбулися тут в 1896 р. Національний археологічний музей в Афінах належить до найбагатших у світі. Водночас чимало цінних експонатів було вивезено з Греції і вони опинилися в музеях Великобританії, Німеччини та інших західноєвропейських країн і США. Афіни – один з найважливіших туристичних центрів світу, щороку їх відвідує понад 7 млн. туристів.
Салоніки – друге місто Греції. За кількістю жителів та економічним потенціалом воно значно поступається перед Афінами. Це регіональний центр Північної Греції, важливий промисловий центр і порт на березі Егейського моря. В місті виробляється 1/10 промислової продукції країни. Через його порт здійснюються транзитні перевезення з Македонії, Югославії і Болгарії в басейн Егейського моря. В місті відбуваються щорічні міжнародні ярмарки. Салоніки – старовинне місто і, як більшість міст Греції, багате на історичні та культурні пам'ятки.