Юрківський В. М.

Чехія. Характеристика Чехії. Населення Чехії - чехи і морави

Чехія

Площа – 79 тис. км кв.
Населення – 10,3 млн. чоловік.
Столиця – Прага.
Державний устрій – республіка.

Сучасна Чехія як держава створена в 1993 р. Це індустріально розвинена країна. Рівень її економічного і соціального розвитку найвищий у регіоні.
Першими відомими історії мешканцями на території Чехії було кельтське плем'я бойїв (звідси латинська назва цієї території – Богемія). В IX ст. слов'янські племена моравів і чехів заснували тут свою першу державу. Подальша доля Чехії була тісно пов'язана зі Священною Римською імперією та Габсбурзькою монархією. Напередодні першої світової війни Чехія входила до складу Австро-Угорщини, а з 1918 по 1993 р. – Чехословаччини.
В Європі Чехія займає центральне положення і межує з високорозвиненими державами Заходу. Негативним для неї є відокремленість від моря. Її зв'язки з Балтикою і Адріатикою здійснюються через інші країни.
Населяють Чехію чехи і морави, відповідно 4/5 і 1/6 жителів. В етнічному відношенні вони дуже близькі між собою. Їхні мови належать до західної групи слов'янських мов. І чехи, і морави – католики. Як слов'яни, вони мають багату культурну спадщину, але одночасно зазнали значного німецького впливу.
Перед другою світовою війною в прикордонних з Німеччиною районах Чехії проживало багато німців. Їх називали судетськими. Згідно з Мюнхенською угодою 1938 р. ці території (так звана Судетська область) були анексовані Німеччиною. Після поразки Німеччини в 1945 р. Судетську область було повернено Чехії, а 2,7 млн. німців виселено в Німеччину.
Чехія – густозаселена і високоурбанізована країна. Середня густота населення – 130 чоловік на 1 км кв Понад 65% становлять жителі міст. Міський спосіб життя значною мірою характерний і для сільської місцевості.
Не дуже сприятливі умови для землеробства і, навпаки, багатство території на ліс, вугілля, руди металів, каолін, кварц тощо сприяли ще в середні віки появі в Чехії, як і в сусідніх Тюрінгії, Саксонії і Сілезії, ремесел. Вже тоді Чехія була відома своїми полотнами, сукном, склом, папером і металевими виробами. До відкриття Америки Колумбом Чехія славилась по всій Європі срібними копальнями. Промисловий переворот XIX ст. зустрів тут сприятливі умови і скоро Чехія перетворилася на найбільш індустріальну частину Австро-Угорщини. Напередодні другої світової війни Чехія була розвиненою індустріально-аграрною країною, її часто порівнювали з Бельгією. Важливе місце в ній займали і важка, включаючи виробництво озброєння, і легка промисловість. Характерним було різноманіття галузей і виробництв, висока кваліфікація і сумлінність робітників, якість виробів і орієнтація не тільки на власні, а й на зарубіжні ринки збуту.