Юрківський В. М.

Південно-Західна Польща. Міста Польщі - Краків, Вроцлав, Катовіце. Верхньосілезька агломерація

Польща

Внутрішні відмінності й міста Польщі

Південно-Західна Польща об'єднує дві великі історичні області – Малопольщу і Сілезію. За своїми природними характеристиками це найбагатша частина країни: родючі грунти, величезний кам'яновугільний басейн, поклади руд кольорових металів, самородної сірки і кам'яної солі, лісові та рекреаційні ресурси в Карпатах і Судетах.
У Південно-Західній Польщі проживає близько 45% населення і виробляється понад 1/3 сільськогосподарської та більш як 1/2 промислової продукції країни. В районі вирощують пшеницю, кукурудзу, цукрові буряки, розводять велику рогату худобу м'ясного напрямку і птицю. Карпати і Судети з їх цілющими джерелами, лісами і гірськими ландшафтами є важливими туристичними і рекреаційними зонами.
Розвитку Південно-Західної Польщі сприяв і той факт, що уже в середні віки тут уздовж гір і через гори проходили торгові шляхи, які з'єднували Європу та Азію. В другій половині XIX ст. Нижня і Верхня Сілезія з її текстильним і вугільно-металургійним виробництвом були, поряд з Вестфалією і Саксонією, одним із трьох головних індустріальних осередків Німеччини. Із сучасних міських утворень на Південному Заході найбільшу увагу привертають Краків, Верхньосілезька агломерація і Вроцлав.
Краків виник на берегах Вісли в її верхній течії у VIII ст. Впродовж п'яти з половиною століть (1038-1596 pp.) він був столицею Польщі. Це перш за все важливий історичний і культурний центр. Він єдиний з великих міст Польщі, що не зазнав руйнувань в роки другої світової війни. Його культурна спадщина має світове значення. В Кракові найстаріший у Польщі Ягеллонський університет, заснований в 1364 p., багато архітектурних та історичних пам'яток і музеїв. Серед них Вавель – королівський палац і середньовічна ринкова площа. Поруч з Краковом знаходиться металургійний комбінат «Нова Гута». В самому місті розвинені харчова, текстильна, шкіряна, фармацевтична галузі. Краків – побратим Києва.
Верхньосілезька агломерація – це 14 міст, що зрослися між собою, з загальним населенням у 3,5 млн. чоловік. Найбільшим серед них є місто Катовіце. Агломерація – не тільки найбільше міське утворення Польщі, а й найбільший її промисловий район. Основою його виникнення стали мінеральні багатства півдня, в першу чергу Верхньосілезький кам'яновугільний басейн. Промислове обличчя району визначають видобуток вугілля, виробництво коксу, коксохімія, ТЕС, чорна і кольорова металургія, металомістке машинобудування, виробництво цементу, скла тощо.
Промисловий комплекс Верхньої Сілезії виник у XIX ст. і є одним із типових і найбільших вугільно-металургійних районів світу. Стан природного середовища тут – найгірший у Польщі. Район не має власної залізорудної бази. Руда імпортується зі Швеції та України. Значним є обсяг видобутку вугілля, яке відправляється в порти на експорт. Звідси важлива роль транспортних коридорів: водного по Одрі до Щеціна, залізничних Катовіце – Гданськ і в Україну.
Вроцлав (давньопольська назва Бреславль, німецька – Бреслау) – старовинне польське місто. У 1526 р. воно перейшло під владу Австрії, а з 1742 і по 1945 р. було в складі Німеччини. Географічне положення міста на Одрі вздовж Судетських гір дуже вдале. Вроцлав є вузлом залізниць і шосейних доріг та річковим портом. Ще в складі Німеччини це був важливий текстильний і машинобудівний центр з відомими вагонобудівними заводами. І зараз за розмірами машинобудування в Польщі він поступається лише Варшаві. В його промисловості привертає увагу в першу чергу електроніка (виробництво ЕОМ і комплектуючих, компонентів і приладів), виплавка сталі, різноманітне важке машинобудування, текстильна і харчова галузі. Вроцлав – відомий науковий і культурний центр. В ньому багато наукових закладів, вузів, музеїв, театрів, видавництв, історичних і архітектурних пам'яток. Тут іще в XV ст. була видана перша польська друкована книга.
На південь і захід від Вроцлава в напрямку Судетських гір знаходиться другий після Лодзинського текстильний район Польщі – Нижньосілезький. Він складається з чотирьох десятків малих і маленьких міст, що простягнулися в передгір'ях Судетських гір на Добрих півтори сотні кілометрів. Їхня текстильна спеціалізація зародилася ще в середні віки і тепер включає всі сучасні підрозділи цієї галузі. Втім, у районі діють також чимало машинобудівних і металообробних заводів, підприємств целюлозно-паперової, меблевої, фарфоро-фаянсової і цукрової промисловості.