Юрківський В. М.

Центральна Польща. Варшава - столиця Польщі. Міста Польщі - Лодзь, Познань

Польща

Внутрішні відмінності й міста Польщі

Центральна Польща в природному відношенні – це середньопольський низинний край у басейнах Варти, Вісли і Бугу, в історичному – це Великопольща і Мазовія. Саме тут народилася Польська держава і була її перша столиця – місто Гнєзно.
Сільськогосподарська спеціалізація району – вирощування картоплі, жита, цукрових буряків, відгодівля свиней. Промислове його обличчя визначається заводами Варшави, Лодзі та Познані. На Центральну Польщу припадає майже 2/5 населення, 35% промислового і 40% сільськогосподарського виробництва країни.
Варшава стала столицею Польщі в 1596 p., тобто після об'єднання Польщі та Литви і утворення Речі Посполитої. До цього впродовж сторіч місто було центром Мазовецького князівства. З Варшавою пов'язані найважливіші сторінки історії Польщі.
Місто розташоване в середній течії Вісли на обох її берегах. Історичний центр і головні райони знаходяться на лівому (західному) березі. Під час другої світової війни Варшава була практично повністю зруйнована, і її сучасна забудова, включаючи архітектурну спадщину (Старе місто, королівський замок, оперний театр тощо), є творінням післявоєнного часу. Варшава – найбільший політичний, культурний, науковий, транспортний і промисловий центр Польщі. ЇЇ промисловість включає харчову, автомобілебудування, електронну, загальне машинобудування і металообробку, поліграфію, швейну і фармацевтичну галузі. Місто є важливим залізничним вузлом Центральної Європи і річковим портом на Віслі.
Лодзь – друге за кількістю населення і промисловим значенням місто Польщі. Воно зажило слави «польського Манчестера» і є Центром великого текстильного району. Промисловий розвиток його припадає на XIX ст. Незначне містечко (в 1793 р. – 190 мешканців) У 1905 р. мало вже 300 тис. жителів (друге місце після Варшави) і стало найбільшим промисловим центром Королівства Польського. В значній мірі цьому сприяли міграція з прусської на той час Сілезії кваліфікованих робітників і підприємців та наявність для польських текстильних виробів практично безмитного величезного російського Ринку. Лодзь і довколишні міста спеціалізуються на виробництві тканин (переважно бавовняних), одягу, трикотажу. Розвинене тут і виробництво барвників та синтетичних волокон, а також текстильне машинобудування. Лодзь – центр польської кіноіндустрії.
Познань розташована на річці Варта. Це стародавнє польське місто: вже в X-XI ст. тут була одна з резиденцій польських князів. З 1790 по 1918 р. місто перебувало під владою Німеччини. Зараз це важливий транспортний вузол, промисловий, науковий і культурний центр. Промисловість Познані різноманітна, але головну роль у ній відіграє машинобудівний і металообробний комбінат, який об'єднує з десяток великих заводів. Він виник ще в середині XIX ст. і спеціалізувався на виготовленні паровозів на експорт. Нині його спеціалізація – суднові двигуни (дизелі), пасажирські і вантажні вагони, підшипники і засоби автоматизації виробництва. В Познані проходять традиційні міжнародні ярмарки.