Юрківський В. М.

Північна Польща. Міста Польщі - Гданськ, Гдиня, Сопот, Щецин

Польща

Внутрішні відмінності й міста Польщі

У Польщі помітно виділяються три великі частини: північна, центральна і південно-західна.

Північна Польща в природному відношенні – це Балтійська прибережна рівнина і Балтійський озерний район, а в історичному – це Помор'я (Східна Померанія) і Пруссія. Найбільшими багатствами району є його географічне положення і рекреаційні ресурси. Морське узбережжя має чудові піщані пляжі та помірний клімат. У внутрішній частині багато лісів і тисячі невеликих озер. Значні площі на Півночі заболочені й тому непридатні для господарського використання.
Територія має найнижчу густоту населення в країні. Це район жита, картоплі, сіяних трав, молочного тваринництва, рибальства, портової і курортно-рекреаційної діяльності. Серед його міст домінують Гданськ і Щецин. Це старовинні міста і відомі порти на Балтиці.
Гданськ розташований в гирлі Вісли, і його хінтерландом став увесь її басейн, тобто добра половина Польщі. В середні віки цей фактор зумовив перетворення Гданська на один з найбільших портів Балтійського моря і один з провідних торгових пунктів Ганзейського союзу.
При поділі Польщі в 1793 р. місто відійшло до Пруссії і отримало назву Данціг. За Версальською угодою 1919 р. Гданськ було перетворено у «Вільне місто Данціг» під управлінням Ліги Націй. Відмова Польщі в 1939 р. погодитися на повернення Данціга Німеччині стала безпосереднім приводом для початку другої світової війни. З Гданськом являють одне ціле міста Сопот і Гдиня. Сопот – відомий морський курорт з міжнародним визнанням. Гдиня – порт (з торговою, рибальською і військовою гаванями), спеціально споруджений у 20-х роках як повністю підпорядкований Польщі. Гданськ і Гдиня перш за все порти. Через них вивозять вугілля і сірку, ввозять фосфати, зерно і зернопродукти. Головна галузь промисловості Гдині – суднобудування і виробництво відповідного обладнання і механізмів. Це один з найбільших у світі центрів суднобудування з давньою історією і традиціями. Інші галузі його промисловості пов'язані або з суднобудуванням, або з переробкою імпортної сировини.
Щецін (нім. Штеттін) – порт у гирлі Одри. Його хінтерланд включає Сілезію, крім того, він обслуговує також Чехію, Угорщину і Словаччину. Вугілля і залізна руда домінують у його вантажообігу, а в промисловості – суднобудування, рибопереробна і паперова.
Серед визначних місць Північної Польщі – Мольборк (Марієнбург) – колишня столиця ордену хрестоносців. Його середньовічна фортеця та цінні історичні колекції добре збереглися і відомі за межами Польщі.