Юрківський В. М.

Сільське господарство Польщі. Транспорт Польщі

Польща

Сільське господарство Польщі

Характерною рисою сільського господарства Польщі є те, що навіть за планової системи (1945-1989 pp.) основу його становили дрібні одноосібні ферми. Середній розмір їхніх земельних наділів – 5 га. Польща виділяється як найбільший виробник картоплі й жита. Важливими культурами є цукрові буряки, ячмінь і пшениця. Повсюдно розвинене свинарство. Розведення великої рогатої худоби поширене більше на погорбованому півдні.

Транспорт Польщі

Транспортна система Польщі базується на залізницях. Вони перевозять основну частину вантажів і пасажирів. Система автомобільних шляхів екстенсивна, насиченість автопарком низька. Вісла і Одра зв'язані каналами між собою, з Ельбою на заході та з Дніпром на сході. Значення Одри як транспортної артерії більше, ніж Вісли. Вона дає вихід у море Верхній і Нижній Сілезії, умови судноплавства на ній набагато Поліпшені людиною. Польща має великі морські торговий і рибальський флоти. Морськими портами є Гданськ, Гдиня і Щецин. Територія Польщі відіграє важливу роль у транзиті між Західною і Східною Європою. Через неї пролягають міжнародні залізничні, автомобільні, трубопровідні і повітряні маршрути.
Експорт Польщі включає кам'яне вугілля, мідь, цинк, сірку, промислове обладнання, судна, ліки, косметику, текстильні вироби і харчові продукти (шинка, масло, яйця, пташине м'ясо). Імпортує вона природний газ, нафту і нафтопродукти, залізну руду, фосфати і калійні солі, бавовну і вовну, промислове обладнання і хімічні продукти, зерно. Головними її торговими партнерами тепер є країни Західної Європи. Частка Польщі в зовнішньому товарообігу України в 1995 р. становила 1,6%.