Юрківський В. М.

Економіка Польщі. Промисловість Польщі

Польща

Промисловість Польщі

Енергетика Польщі базується на кам'яному вугіллі. Максимальний його видобуток – 180 млн. т (1989 p.). Добувають також буре вугілля. Всю нафту і половину природного газу, потрібних країні, імпортують з Росії. Нафту транспортують через Білорусь, природний газ – через Україну. В електроенергетиці домінують ТЕС.
Головними галузями обробної промисловості є металургія, хімічна, текстильна, харчова промисловість і машинобудування. Негативним у розвитку чорної металургії (пік виплавки сталі – -16 млн. т у 1989 р.) є її практично повна залежність від імпорту залізної руди, яку довозять (у тому числі й з України). Чорна металургія сконцентрована у Верхній Сілезії. Крім 15 старих невеликих заводів, тут були побудовані три металургійні комбінати повного циклу. Найвідомішим з них є «Нова Гута» під Краковом. Польща займає також одне з провідних місць у Європі за виплавкою цинку, міді та срібла.
Традиційними для Польщі є галузі основної хімії, сировиною для яких були кокс і коксовий газ на базі кам'яного вугілля, а також власна природна сірка. Більш-менш значним є випуск фармацевтичних препаратів і парфумерно-косметичних виробів.
У машинобудуванні головним є виготовлення обладнання для різних галузей промисловості і транспортних засобів. Серед останніх – рухомий склад залізниць, вантажні та легкові автомобілі й судна. В цілому польське машинобудування розміщене переважно на землях, які в той чи інший час перебували в складі Німеччини. Це Верхня і Нижня Сілезія, міста Познань, Гданськ, Щецін. Винятком є Варшава, в якій у післявоєнний період здійснювалася цілеспрямована урядова політика розвитку машинобудування.
Текстильне виробництво – перша за часом виникнення галузь обробної промисловості Польщі. Розвинені всі її підрозділи: текстильне, в першу чергу бавовняне, трикотажне і швейне. Територіально галузь сконцентрована в Лодзинському текстильному районі та в Нижній Сілезії. Серед галузей харчової промисловості виділяються цукрова (до 1,7 млн. т цукру на рік), пивоварна, горілчано-спиртова і рибопереробна.
У цілому в розміщенні промисловості Польщі значну роль відіграли як географія сировинної бази і ринків збуту, так і історичні чинники. Найважливішими промисловими районами стали Варшавсько-Лодзинський та Верхня і Нижня Сілезія, а також такі окремі міста, як Познань, Гданськ і Щецін.