Юрківський В. М.

Населення Польщі. Господарство Польщі

Польща

Населення Польщі

До 1939 р. Польща була багатонаціональною країною. Майже 1/3 її жителів становили українці, євреї, німці, білоруси і литовці. В роки другої світової війни людські втрати Польщі були одними з найбільших у світі. Загинула 1/6 її населення – понад 6 млн. чоловік, у тому числі практично все єврейське населення (2,7 млн). Важливою подією у післявоєнній Польщі було виселення в Німеччину 5 млн. німців – жителів територій, які Польща отримала за Потсдамською угодою, і заселення цих земель поляками. Тепер на нових землях мешкає понад 1/4 населення країни. Репатріація мала місце і на сході: майже 0,5 млн. українців переселилися з Польщі в Україну в перші післявоєнні Роки. Нині у Польщі проживає близько 300 тис. українців, а в Україні – 200 тис. поляків.
Сучасна Польща належить до однорідних в етнічному відношенні держав. 97% її населення – поляки, серед меншин – німці, Українці й білоруси. В XIX-XX ст. значні розміри мала еміграція поляків за межі Польщі, як трудова – селянська, так і політична.
Найбільше поляків переселилося у США, Канаду, Францію і Бельгію.
Польська мова належить до західнослов'янської групи індоєвропейських мов. Польська культура має давні традиції і тісно пов'язана з католицизмом.
Середня густота населення в Польщі – 123 чоловіки на 1 км кв. Найнижча вона на північному сході, найвища (250 і більше чоловік на 1 км кв.) – у південних регіонах. Понад 60% поляків живуть у містах. Серед найбільших міст – Варшава (2,2 млн. жителів), Лодзь (1 млн.), Краків (740 тис), Вроцлав (640 тис), Познань (580 тис), Гданськ (470 тис), Щецін (390 тис. чоловік). Унікальною не тільки для Польщі, а в цілому для Європи, є Верхньосілезька міська агломерація. Польські міста зазнали жорстоких руйнувань у роки другої світової війни. Зараз вони відновлені, але значна частина їхньої культурної спадщини безповоротно загинула.

Загальна характеристика господарства Польщі

Напередодні другої світової війни Польща була переважно аграрною країною і більшість її населення складало бідне селянство. Рівень урбанізації на той час не перевищував 36%. 60% робочої сили було зайнято в сільському господарстві.
Сучасна Польща є індустріально-аграрною. В промисловості зайнято 28% працюючих і вони створюють 50% матеріального продукту, в сільському господарстві, відповідно, 25 і 14%.