Юрківський В. М.

Будапешт - столиця Угорщини. Міста Угорщини - Мішкольц, Дебрецен, Сегед, Печ

Угорщина

Угорщину нерідко поділяють на Будапешт і периферію. В цьому є свій сенс. Будапешт – це столиця і найбільше місто (2,1 млн. жителів). Його роль у країні надзвичайна. В ньому зосереджено 20% населення і виробляється майже половина продукції обробної промисловості. Місто домінує у внутрішніх і зовнішніх транспортних зв'язках, у ньому зосереджені головні наукові і культурні заклади, історичні та художні цінності. Будапешт належить до найвідоміших міст Європи і є транспортним вузлом загальноєвропейського значення.
Засноване місто ще за часів Стародавнього Риму там, де Дунай виривається з Угорського Середньогір'я на рівнину і де існувала зручна переправа через нього. Нині місто лежить на обох берегах і складається з двох частин – Буди на горбистому правому березі і Пешта на рівнинному лівому. Вони з'єднані між собою трьома мостами. Буда – історичний центр. Понад 3/4 населення проживає в Пешті, де знаходяться урядові установи, а також будинок парламенту. Серед історичних і культурних пам'яток Будапешта привертають увагу відбудований після війни колишній Королівський палац (тепер у ньому Національний музей з римськими, ранньо-угорськими і турецькими колекціями та Національна галерея), опера, художній музей і базиліка Святого Стефана. В самому місті багато парків, майже 200 мінеральних джерел і лазень, деякі з них відомі ще з римських і турецьких часів.
Будапешт – основний індустріальний центр Угорщини, у ньому зосереджені всі галузі обробної промисловості і найвідоміші підприємства країни. Промислові райони оточують Пешт з півночі, сходу і півдня. Головні галузі промисловості – машинобудування (особливо електротехнічне й електронне, транспортне, виготовлення приладів та інструментів) і фармацевтика. Серед інших – трикотажна і швейна, поліграфічна і харчова.

За межами Будапешта переважають малі і маленькі міста. До середніх можна віднести Мішкольц, Дебрецен, Сегед, Печ і Дєр. Кожне 3 них виконує роль місцевих торгово-розподільчих центрів і має Різноманітну промисловість. Тільки Мішкольц і Дебрецен мають трохи більше 200 тис. жителів. Дебрецен, Печ і Дєр відомі своєю історією та пам'ятками культури. Серед нових міст – вузькоспеціалізовані промислові центри на правому березі Дунаю – Дунауй-варош і Сазгаломбатт. Перший – центр металургійного, другий – нафтопереробного комбінатів, побудованих в 50-60 роках XX ст.