Юрківський В. М.

Болгарія. Географічне положення Болгарії. Населення Болгарії

Болгарія

Площа – 111 тис. км кв.
Населення – 8,4 млн.
чоловік. Столиця – Софія.
Державний устрій – республіка.
В адміністративно-територіальному відношенні поділяється на округи.

Болгарія – країна Південно-Східної Європи. За рівнем соціального і економічного розвитку вона посідає середнє місце в регіоні. Країна одночасно належить до придунайських, причорноморських і балканських держав. Через її територію проходять найкоротші наземні шляхи із Західної Європи до чорноморських проток і далі на Середній Схід.
В VII-XIV ст. Болгарія двічі була могутньою державою і займала значну частину Балканського півострова. Потім майже п'ять століть (1396-1878 pp.) вона перебувала під владою Османської імперії. Сучасні кордони Болгарії встановлені в 1940 р. До цього впродовж 60 років вони змінювались чотири рази – то на користь Болгарії то навпаки. Спірними територіями були історичні області – Добруджа, Македонія і Фракія.
Головні елементи рельєфу Болгарії мають широтну спрямованість. На півночі це Нижньодунайська рівнина, всередині країни – Балканські гори (Стара Планина), рівнини річки Мариці і Причорноморська, на півдні – Родопські гори. Гори вкривають більшу частину території. Вони не є нездоланними для транспортного сполучення, але стали причиною строкатості природного середовища.
Природними багатствами країни є її копалини, умови для сільського господарства і рекреаційні ресурси.
Корисні копалини Болгарії різноманітні, хоч і неістотні за своїми розмірами. Першорядне значення мають поліметалічні руди, кам'яна сіль і низькосортне буре вугілля.
Країна лежить на стику помірного і субтропічного (середземноморського) поясів. Літо жарке. В улоговинах і особливо на рівнинах родючі грунти. Впродовж року в середньому випадає 630 мм опадів. Але на рівнинах друга половина року посушлива, і в багатьох випадках потрібне штучне зрошення.
Водні і лісові ресурси обмежені. Річкова мережа густа, представлена короткими річками, що стікають з гір, з несталим режимом. Вони мають не транспортне, а енергетичне значення. Найбільшою рікою є Мариця, яка впадає в Егейське море за межами Болгарії. Дунай для Болгарії – це прикордонна ріка і перепона для міжнародних зв'язків у північному напрямку. На його берегах є тільки одне велике місто. Правий (болгарський) берег вищий від лівого (румунського). Використання іригаційного або енергетичного потенціалу Дунаю для Болгарії пов'язане з великими початковими затратами.
Чорноморське узбережжя Болгарії має м'який сонячний клімат і чудові пляжі. Майже 1/3 території, переважно гори, вкрита лісами. Вони малопродуктивні, але є цінним рекреаційним ресурсом. В країні нараховують більше 500 цілющих джерел.

Сучасна територія Болгарії була заселена слов'янськими племенами з VI ст. В VII ст. сюди прийшли тюркомовні кочові племена болгар із Азії. Вони дали назву країні та її народові, але в мовному і культурному відношенні самі були асимільовані слов'янами. Мова сучасних болгар належить до південної підгрупи слов'янських мов. За релігією вони переважно православні. Болгарська культура зазнала в свій час значного впливу з боку Візантії та Османської імперії. Деяка частка болгар є мусульманами. Близько 1/10 населення країни становлять турки-мусульмани.
За межами Болгарії нараховується до 500 тис. болгар. Половина з них мешкає в Україні.
Дві третини населення Болгарії є жителями міст. Найбільші міста – Софія, Пловдів, Варна. Максимальна густота населення в країні характерна для межирічних улоговин і рівнинних територій.