Юрківський В. М.

Хорватія. Природні умови Хорватії. Населення Ховатії. Історія Ховатії

Хорватія

Площа – 57 тис. км кв.
Населення – 4,8 млн. чоловік.
Столиця – Загреб.
Державний устрій – республіка.

Серед країн Центральної і Південно-Східної Європи Хорватія Має середній рівень розвитку. Країна лежить на південь від Словенії і поділяється на дві природні і, одночасно, історичні частини. Кордоном між ними є Динарські гори. На схід від гір знаходиться межиріччя річок Сави і Драви. Це південно-західна окраїна Середньо-дунайської рівнини. Історична назва цього району – Славонія. На захід від Динар Хорватії належить неширока смуга гористого узбережжя Адріатичного моря, яке одержало, назву Далмації, або Іллірії. Далматинське узбережжя простяглося майже на 2,5 тис. км. На півночі воно включає півострів Істрію, а південніше – Далматинські острови. Цей прибережний архіпелаг нараховує понад 1000 островів загальною площею 2,5 тис. км . Якщо придунайською і балканською країною Хорватію можна назвати лише з певними застереженнями, то середземноморською – повною мірою.
Серед корисних копалин Хорватії найбільше значення мають вугілля і боксити. Головним природним багатством країни треба вважати сприятливі умови для сільського господарства на родючій Середньодунайській рівнині та рекреаційні можливості Далматинського Середземномор'я.
За походженням і мовою хорвати споріднені з сербами. Відокремлення їх пов'язане з тим, що вони довгий час перебували в різних державних утвореннях і сприйняли різні релігії і культуру. Перша хорватська держава виникла в І ст., але вже в XII ст. хорвати були підкорені угорцями, а згодом майже шість з половиною століть (1278-1918 pp.) знаходились під владою австрійських Габсбургів. За релігією хорвати – католики.
Хорвати становлять 3/4 населення країни, 12% – серби, серед інших – представники сусідніх народів. 51% населення живе в містах. Максимальна його концентрація – на Середньодунайській рівнині і на окремих ділянках Далматинського узбережжя. Серед народів колишньої Югославії саме хорвати становили найбільшу частку (до 1/3) емігрантів за океан, переважно в США, а в другій половині XX ст. – найбільшу частку емігрантів-робітників у Західну Європу, переважно в Німеччину.