Юрківський В. М.

Економіка Хорватії. Загреб - столиця Хорватії. Міста Хорватії - Рієка, Пула

Хорватія

В економіці Хорватії найважливішу роль відіграють доходи від іноземного туризму і грошові перекази емігрантів-робітників із Західної Європи. Промисловість і сільське господарство відзначаються різноманітністю структури, але абсолютні обсяги їхнього виробництва невеликі.
Серед республік колишньої Югославії за обсягом промислового виробництва Хорватія поступається лише Сербії, а за рівнем промислового розвитку – лише Словенії. Саме на Хорватію припадали найбільші обсяги видобутку кам'яного вугілля, нафти, бокситів, цементної сировини, а також виробництва гідроенергії. В Хорватії є ГЕС і ТЕС, виплавляють сталь і алюміній, виробляють нафтопродукти, цемент. Серед інших галузей найбільше значення мають суднобудівна і текстильна. Колишня Югославія належала до Провідних суднобудівних країн світу, і всі її верфі на Адріатичному узбережжі в містах Рієка, Пула і Спліт були в Хорватії.
Сільське господарство Середньодунайської рівнини спеціалізується на вирощуванні зернових (пшениця і кукурудза), соняшнику, цукрових буряків, картоплі, на садівництві і виноградарстві, а також на м'ясному тваринництві (велика рогата худоба, свині, птиця). Для узбережжя Адріатичного моря характерні типові середземноморські культури – цитрусові і оливки. В Хорватії зосереджене і все рибальство колишньої Югославії.
У внутрішніх зв'язках країни головну роль відіграють залізничний і автомобільний транспорт. Більша частина рік Сави і Драви, а також невеликий відрізок Дунаю для Хорватії є лише прикордонними водними рубежами. Незручності також у тому, що після розпаду колишньої Югославії деякі важливі для Хорватії ділянки залізниць, шосе і річок опинилися за кордоном. Хорватія одержала в спадок основні морські порти і переважну частину морського торгового флоту колишньої Югославії. Найбільшими портами є Рієка і Спліт.
Хорватії дісталась також найкраща рекреаційна база колишньої Югославії – Адріатичне (Далматинське) узбережжя. Ця середземноморська зона має загальноєвропейське значення. Найпопулярнішими є курорти островів Крк, Брак і Хвар. Територія Хорватії багата і на історичні та архітектурні пам'ятки різних епох і культур. Серед найвідоміших – палац римського імператора Діоклетіана в Спліті і середньовічне місто-музей в Дубровнику.
Торговими партнерами Хорватії є Австрія, Італія і Німеччина. З цих же країн і Великобританії у Хорватію спрямовується головний потік іноземних туристів.

Найбільшими містами Хорватії є Загреб, Спліт і Рієка. Загреб (953 тис. жителів) виник в XI ст. на берегах річки Сави на перехресті торгових шляхів з Угорщини на Адріатичне узбережжя і з Баварії на Балкани. Зараз це столиця, найбільший промисловий і культурний Центр Хорватії. У колишній Югославії Загреб за обсягом промислового виробництва займав перше місце, випереджаючи Белград. Традиційними в ньому залишаються щорічні міжнародні ярмарки. В місті багато музеїв, театрів, університет (з 1669 p.), архітектурні пам'ятки.
Рієка (італійська назва – Фіуме) лежить на півночі Далматинського узбережжя. Це найбільший у Хорватії порт, яким Користуються також Угорщина і Австрія. Біля нього бере початок Міжнародний нафтопровід «Адріатика» (одна його нитка прямує до Будапешта, інша – до Белграда). Рієка – значний центр суднобудування і переробки імпортної сировини. Місто є осердям курортної зони. В ньому бере початок автострада, яка з'єднує всю курортну зону хорватської Адріатики. Історія Рієки тісно пов'язана з історією півострова Істрія і портів, які лежать на його узбережжі: Трієст, Копер і Пула. Всі вони мають велике значення для виходу в Середземне море неморських країн Центральної Європи. Трієст належить Італії, Копер – Словенії, Пула – Хорватії. Пула з XIV ст. і по 1918 р. була єдиною воєнно-морською базою Австро-Угорщини і зараз залишається важливим суднобудівним центром.