Юрківський В. М.

Македонія. Скоп'є - столиця Македонії. Характеристика Македонії

Македонія

Площа – 26 тис. км кв.
Населення – 2,1 млн. чоловік.
Столиця – Скоп'є.
Державний устрій – республіка.

Македонія – балканська країна. В Південно-Східній Європі вона характеризується низьким рівнем економічного і соціального розвитку.
Як історична область, Македонія відома вже 2,5 тисячі років. У стародавні часи тут існувала рабовласницька держава. В VI--VII ст. ці землі заселяли слов'янські племена. З XIV ст. і по 1912 р. вони перебували під владою Османської імперії. За Бухарестською мирною угодою 1913 р. область була поділена між Болгарією (Пірінський край), Грецією (Егейська Македонія) і Сербією (Вардарська Македонія). Сучасна самостійна республіка Македонія є спадкоємицею Вардарської Македонії.
Македонія – гірська країна і сейсмічний район з частими землетрусами. Є різноманітні, але невеликі поклади металевих руд. Енергетична база представлена лише гідроресурсами. Клімат перехідний – Бід континентального до середземноморського з вертикальною зональністю. Гори вкриті малопродуктивними лісами.
Населення і господарська діяльність зосереджені в долинах басейну річки Вардар, яка впадає в Егейське море на території Греції. Близько 2/3 населення становлять македонці – слов'яни, православні за релігією. Їхня мова належить до південної підгрупи слов'янських мов і має багато спільного з сербсько-хорватською і болгарською. Майже 1/5 жителів – албанці-мусульмани, вони мешкають у західній частині країни. За межами Македонії македонці-слов'яни живуть у Греції (до 150 тис. чоловік) і Болгарії. Майже 60% населення – міське. Серед міст домінує Скоп'є (540 тис. жителів).
Пізнє визволення від турецького ярма і умови життя в гірській місцевості зумовили економічну й соціальну відсталість Македонії. Майже половина її самодіяльного населення зайнята в малопродуктивному сільському господарстві. Типові для регіону пшеницю і кукурудзу тут доповнюють такі південні культури, як бавовник, олійний мак, арахіс, рис, оливки, тютюн. У горах – відгінно-пасовищне вівчарство і заготівля лісу. Серед галузей обробної промисловості – текстильна, харчова і тютюнова. Видобуток хромітів і руд деяких інших металів має експортне значення. Міжнародну і важливу для Македонії роль відіграє залізниця від Белграда в Сербії до порту Салоніки на Егейському морі в Греції, яка перетинає Македонію з півночі на південь.
Столицею і найбільшим економічним центром Македонії є місто Скоп'є, яке лежить у міжгірській улоговині на берегах річки Вардар. У 1963 р. воно було зруйноване внаслідок катастрофічного землетрусу, але тепер відбудоване. Нині в ньому переважає сучасна забудова.