Юрківський В. М.

Індія. Географічне положення Індії. Характеристика Індії

Індія

Площа – 3,2 млн. км кв.
Населення – 930 млн. чоловік.
Столиця – Делі.
В Індійському океані Індії належать Лаккадівські, Андаманські та Нікобарські острови.
Державний устрій – федеративна республіка. В адміністративному відношенні поділяється на 25 штатів і 7 союзних територій.

Місце Індії у світі

Індія (самоназва Бхарат) – одна з найбільших за площею і друга після Китаю за населенням країна світу. Кожен шостий житель Землі мешкає в Індії. Країна має багатовікову історію, її внесок у розвиток людської цивілізації неоціненний. Упродовж багатьох століть у Європі Індію уявляли як багату і розвинену країну. Зараз вона серед найбідніших і слаборозвинених. Половина дорослих індійців все ще неписьменна, третина населення живе нижче і так вкрай низького рівня злиденності, а дві третини його все ще зайняті в аграрному секторі. Причини криються як у 200-літньому пануванні англійських колонізаторів, так і в застійних формах доіндустріального виробництва та його величезних розмірах. Після проголошення незалежності в 1947 р. Індія зробила значний крок уперед у своєму розвитку.

Оцінка природних умов і ресурсів Індії

Головні природні райони Індії – Гімалаї, північна (Індо-Гангська) рівнина, Деканське плоскогір'я і прибережні низовини. Територія лежить переважно в тропічному і субекваторіальному поясах. Клімат – мусонний. Середньодобові температури навіть у прохолодний сезон (жовтень – лютий) на північних рівнинах перевищують 18°С. Кількість опадів у цілому значна, але дуже різниться за сезонами року і за територіями. Найбільше їх випадає у вологий сезон (червень-вересень) і найменше в жаркий і посушливий (березень-червень). На північному сході і на узбережжях випадає за рік до 3000 мм опадів, на заході, в пустелі Тар, – менше 100 мм.
Водні ресурси включають поверхневий стік гімалайських і деканських рік і підземні води Індо-Гангської рівнини. Великі масиви родючих грунтів: алювіальних, регулів (тропічні чорноземи вулканічного походження), червоно- і жовтоземів. Земельні ресурси також значні. Майже 1/4 території вкрита лісом, але здебільшого це неприступні райони. На розораних алювіальних рівнинах немає лісів і пасовищ. Індія потерпає від посух і повеней, пов'язаних з мінливим характером мусонів. Серед мінералів світове значення мають руди заліза і марганцю, слюда. Паливні ресурси обмежені, так само як і сировина для хімічного виробництва. Великими є гідроенергетичні ресурси.
В цілому природоресурсний потенціал Індії є багатим, але в ньому чимало складних проблем і при його оцінці треба враховувати величезне населення країни. В розрахунку на одного жителя ресурси Індії значно менші, ніж в інших регіонах світу.