Юрківський В. М.

Непал і Бутан

Непал і Бутан

Ці два королівства розташовані на південних схилах Гімалаїв між Індією та Китаєм. Вони включають високогір'я, міжгірські долини на середніх висотах і передгір'я. Населення розміщене в долинах і передгір'ях. Найбільшою і найвідомішою є долина Катманду в Непалі. Вона лежить на висоті 1300 м н.р.м. між Великими і Малими Гімалаями, її середні температури липня становлять 24,5°С, січня 18,3°С, опадів випадає 1400 мм упродовж року. Долина Катманду густо заселена, в середньому тут живе 1000 чоловік на 1 км кв. Густо заселені й передгір'я.
В етнічному відношенні територія Непалу і Бутану лежить на кордоні між індоарійськими і сінотибетськими народами, між індуїзмом і буддизмом ламаїстського напряму. За переказами, саме на території сучасного Непалу в 563 р. до н.е. народився Будда. Зараз буддизм з його системою монастирів-фортець і монахів-лам особливо сильні позиції має в Бутані. Населення Непалу в більшості своїй є індуїстами.
Обидві країни належать до найбідніших і найвідсталіших у світі – 85-90% населення живе в сільській місцевості, вирощує рис та інші культури, розводить овець та кіз. Земельні ресурси обмежені. Оточені Індією і Тибетом, Непал і Бутан відрізані від решти світу. Торгові і транспортні зв'язки мають місце переважно з Індією. Зв'язки з Тибетом мінімальні.
Найбільше природне багатство Непалу і Бутану – гори, але це багатство використовується поки що мало і однобоко. Величезні гідроенергетичні і лісові ресурси не використовуються. В наш час саме на території Непалу і Бутану можна найкраще бачити величну панораму гірської системи Гімалаїв. Але внаслідок віддаленості від решти світу туризм тут обмежений. Визнаною «Меккою» світового альпінізму стала гора Джомолунгма (Еверест), яка лежить на кордоні Непалу та Китаю. Сходження на неї здійснюється з непальського боку. Два непальських етноси – шерпи і гуркхи, добре відомі за межами своєї країни. Шерпи-гімалайці працюють поводирами і носильниками при високогірних експедиціях. Гуркхи, як і чимало інших гірських народів, відомі традиційною службою в іноземних арміях: колись у британській, а тепер в індійській. Саме туризм, альпінізм і військова служба є джерелом іноземної валюти для обох країн. Бутан, крім того, відомий філателістським бізнесом.