Юрківський В. М.

Гонконг (Сянган). Макао (Аоминь). Особливі економічні райони Китаю - міста Шеньчжень і Чжухай

Китай

Внутрішні відмінності й міста Китаю

Сянган (Гонконг) має площу 1 тис. км кв., населення 6 млн. чоловік. Цей острів з прилеглою материковою частиною був захоплений англійцями в 1842 і 1898 pp. Населення Сянгана – китайці, державні мови – англійська, китайська. В системі Британської колоніальної імперії роль Гонконга була аналогічною ролі Сінгапура. Гонконг зразу ж став своєрідним «вікном у Китай», а після 1949 р. і «вікном з Китаю».
Зараз це транспортний, фінансово-торговий, промисловий, інформаційний і туристичний центр світового значення. Його порт, включаючи контейнерну гавань, аеропорт і морський торговий флот, належить до найбільших у світі. Банківська діяльність доповнюється торгівлею алмазами та золотом. У промисловості традиційним залишається виробництво текстилю. За експортом білизни, іграшок і спортивних товарів Гонконг стоїть на першому місці в світі. В останню чверть XX ст. Гонконг разом із Сінгапуром, Тайванем і Південною Кореєю увійшов до складу «далекосхідної четвірки», яку назвали «азіатськими тиграми». Найважливішим сектором його промисловості стали електронні та пластмасові вироби побутового призначення, включаючи іграшки, гральні автомати, транзистори, годинники тощо. В середині 90-х років ВНП Гонконгу з його 6 млн. чоловік населення становив 142 млрд. доларів США, тобто був лише в п'ять разів меншим від ВНП Китаю з його 1200 млн. жителів.
Умовами розвитку Гонконгу завжди були дешева робоча сила і сировина з Китаю й одночасно гарантовані ринки збуту в розвинених країнах. Після 1949 р. Гонконг набув великого значення і для самого Китаю. Купуючи в Китаї сировину, продовольство і прісну воду, він постачав країні іноземну валюту й технологію. В 1997 р. Китай поновив свій суверенітет над Гонконгом, який одержав статус «особливого адміністративного району Сянган КНР». Упродовж 50-ти років у Сянгані буде зберігатися існуючий лад і не діятимуть закони КНР.

Макао (Аоминь) з територією 16 км кв. і населенням 400 тис. чоловік є найстарішим поселенням європейців у Східній Азії. В 1557 р. його захопила Португалія. Ранній занепад цієї колоніальної держави стримав і розвиток її володіння. Функції Макао щодо Китаю такі Ж самі, як і Гонконгу, але в значно менших масштабах. Макао з його казино й азартними іграми отримав назву «Азіатського Монако». Суверенітет Китаю над Макао поновлено в 2000 р. на тих самих умовах, що й над Гонконгом.
Шеньчжень і Чжухай – два з п'яти «особливих економічних районів», створених у Південному Китаї після 1978 р. Чжухай лежить на кордоні з Макао, Шеньчжень – на кордоні з Сянганом. Найбільшого розвитку досяг Шеньчжень – «вітрина особливих економічних районів». Створений на «порожньому» місці, він вже має понад 2 млн. чоловік населення, модерну забудову і новітні галузі виробництва, розраховані на експорт.