Юрківський В. М.

Монголія. Характеристика Монголії. Улан-Батор - столиця Монголії. Економіка Монголії

Монголія

Монголія – країна центрально-східної Азії, яка лежить між Росією і Китаєм. Це величезна за територією, але слабо заселена земля. Середня густота населення – лише 1,6 чоловіка на 1 км кв., що характерне для Центральної, але ніяк не для Східної Азії. Корінні жителі країни – монголи – народ монгольської групи алтайської мовної сім'ї. В XIII ст. вони створили найбільшу в світовій історії сухопутну імперію, яка простяглася від Східної Азії до Східної Європи. Ними був зруйнований стародавній Київ і Київська Русь як державне утворення. В XVII ст. Монголія потрапила під владу Китаю. В 1911 р. так звана «зовнішня» Монголія стала незалежною. Вирішальний вплив на неї мала Росія, а потім Радянський Союз. Зараз у власне Монголії живе в два рази менше монголів, ніж у Китаї (Внутрішня Монголія). І там, і там їх релігією є ламаїзм і шамаїзм. Головні риси побуту, господарювання і культури однакові по обидва боки кордону. Рівень економічного розвитку і рівень розвитку суспільства надзвичайно низькі.
Переважна частина Монголії зайнята горами, пустелями і степами. Клімат різкоконтинентальний, посушливий. Основною формою використання землі і зараз залишається екстенсивне кочове скотарство (мінімум чотири перекочовки на рік). Головне багатство – коні, вівці, кози. Загальне їх поголів'я досягає 20 млн., половина з них – вівці. Монголи-скотарі живуть в юртах, їдять молочні продукти, кумис, чай з молоком, пшеничні перепічки.
За останні 50 років позитивні зрушення в Монголи проявилися в поліпшенні медичного і культурного обслуговування скотарів, збільшенні частки міського населення (вже 53%), появі промисловості. Виготовляють будівельні матеріали, тенти і вовняні вироби, посуд, мило, сірники тощо. Видобувають трохи вугілля і нафти. Найбільшим містом є столиця – Улан-Батор. Експортують худобу, вовну, шкіру і м'ясо. Торгові партнери Монголії – Росія і Китай. Через Улан-Батор проходить залізниця, яка зв'язує Пекін з транссибірською залізницею в Росії найкоротшим шляхом.
Перспективи розвитку Монголії пов'язані з її величезною територію, багатством надр і транзитним положенням між Росією і Китаєм.