Юрківський В. М.

Рибальство Японії. Туризм в Японії та інша нематеріальна діяльність

Японія

Рибальство Японії

Японія справедливо претендує на звання першої риболовецької країни світу, хоча в неї і за якісними (в перерахунку на одного жителя), і за кількісними показниками є конкуренти. Зараз виловлюють 12 млн. т риби та морепродуктів щороку і ще до 5 млн. т імпортують. Риба – найважливіший традиційний продукт харчування японців. Для них це було основне джерело тваринних білків. Багатства оточуючих морів на рибу, значна берегова лінія, зосередження населення на прибережних рівнинах, поєднання прибережного і сучасного механізованого (глибоководного) промислів – такі умови розвитку цієї галузі в Японії. Глибоководний промисел почав швидко розвиватися в роки першої світової війни, коли Японія, захопивши німецькі колонії на Далекому Сході, обмежила свою участь у війні продажем державам Антанти рибних консервів і за їх рахунок створила великий риболовний флот. Він і зараз залишається найбільшим у світі. Глибоководний вилов риби здійснюється Японією як у північно-східній частині Тихого океану, так і в усіх інших зонах світового рибальства. Встановлення багатьма країнами 200-мильних економічних морських зон негативно позначилося на японському глибоководному промислі.
Тривалий час Японія була серед провідних китобійних країн світу. В 1988 р. вона приєдналася до міжнародного мораторію на вилов китів. Усе це змусило Японію збільшити імпорт риби і рибопродуктів. У країні всі порти виконують риболовні функції. Серед найбільших у світі Хакодате на Хоккайдо, Аоморі і Сендай – в Тохоку, Токіо і Тьосі в Канто, Нагасакі на Кюсю.

Лісовий промисел Японії

Ця галузь для Японії також має виняткове значення. 70% її території вкрито лісом. Великих масштабів набуло штучне лісовідновлення. Колись ліс у вигляді деревного вугілля був основним видом побутового палива.
Зараз він є найпоширенішим будівельним матеріалом. Японія – важливий виробник паперу і картону. Заготовляють 20-30 млн. м куб. деревини на рік. Але, виходячи із сучасних потреб, країна сьогодні перетворилася на одного з найбільших імпортерів цієї сировини.

Нематеріальна діяльність Японії

Для Японії характерні всі види нематеріальної діяльності розвинених країн. Всесвітньо визнані її успіхи в галузях освіти і охорони здоров'я. Видовища, відпочинок і внутрішній туризм також одержали значний розвиток. Поєднуються як традиційні японські форми (театральне мистецтво, місцеві види спорту, численні фестивалі, інститути гейш і чайної церемонії тощо), так і запозичені на Заході. Японія – один з лідерів кіно- і телеіндустрії, видавничої справи. Розвинені переклади всіх видів зарубіжної інформації японською мовою і навпаки – японських матеріалів іноземними мовами.
Привертає увагу розширена цілеспрямована наукова діяльність у Японії. На світовий ринок дедалі більше надходить патентів та ліцензій, особливо в галузі промислової генетики (біотехнології), систем інформаційного забезпечення, нових видів енергії і матеріалів, медицини, контролю і системних досліджень Землі та океану. Здійснюється державний план створення 18 академічних містечок («технополісів») з метою виробництва конкурентоспроможної наукоємної продукції для світового ринку і розповсюдження нових технологій серед місцевих фірм. Технополіси розміщуються в багатьох районах, але перевага надається Канто і Кінкі. Прикладом може бути нове містечко Цукуба за 50 км на північний схід від Токіо, де в галузях нових технологій вже працюють близько 50 науково-дослідних інститутів і два університети.
Традиційними для японських учених є наукові дослідження в океанології та сейсмології. Тепер їх доповнюють атомні і космічні дослідження. На півдні Кюсю в місті Кагосіма діє космічний центр, а на розташованому поруч маленькому острові Танегасімо – космодром. Центр контролю за супутниками розташувався в Цукуба у Канто.