Юрківський В. М.

Кінкі (Кансай). Міста Осака і Кобе

Японія

Внутрішні відмінності й міста Японії

Кінкі (або Кансай) – найважливіша частина країни. Це серцевина старої Японії і колиска японської цивілізації. Саме тут в уголовині Ямато (так звалися місцевість і плем'я, яке мешкало на ній) виникло перше державне об'єднання країни. Зараз Кінкі уявляють як «Японію зніженого життя, стародавніх поселень, легенд і переказів». Район займає прибережну рівнину Кінкі, найбільше японське озеро Біва і навколишні території між Японським морем і Тихим океаном. Він контролює один з трьох виходів з Внутрішнього Японського моря. На Кінкі припадає 9% території країни, 22% ц населення (середня густота населення тут піднімається до 670 чоловік на 1 км кв.) і 19% промислового виробництва. Головними містами є Осака, Кобе і Кіото.
Прибережна низовина і внутрішні улоговини – типова субтропічна Японія. Вегетаційний період триває тут більш як 240 днів грунти – молоді алювіальні, річна кількість опадів – 1500 мм,' штучне зрошення гарантує від можливих посух. Сучасні сільськогосподарські продукти – рис, чай, цитрусові, овочі, молоко, яйця і м'ясо птиці.
У промисловому відношенні Кінкі – друга за своїм значенням частина «промислового поясу». Ще напередодні революції Мейдзі місцеве купецтво мало великі капітали. Перший старт промисловому перевороту в Японії було дано саме тут. Дуже швидко Кінкі перетворився на один з найбільших текстильних районів світу. Бавовну імпортували з інших країн, вугілля довозили Внутрішнім Японським морем з Північного Кюсю. Згодом почала розвиватися і важка промисловість. Напередодні другої світової війни Кінкі був найбільшим осередком промислового виробництва Японії, всієї Азії і басейну Тихого океану. Зараз як промисловий район він поступається в Японії Канто, і разом з тим залишається одним з найбільших у світі. Тут, як і в Канто, є всі галузі сучасної промисловості. Можна говорити про підвищену частку текстильного виробництва, чорної металургії, металообробки і загального машинобудування, але практично і в значних розмірах виробляють все – від інтегральних мікросхем до атомних реакторів.
Промислові міста Кінкі тяжіють до узбережжя. Найбільша їх концентрація, що має вигляд підкови, на березі Осакської затоки від Хімедзі до Вакаями. Домінують Осака і Кобе.

Осака – друге місто в Японії після Токіо, але воно є старшим від Токіо майже на 1000 років. Спершу це був порт для Кіото і комерційна столиця феодальної Японії, де нагромаджувалися капітали і процвітало купецтво. Революція Мейдзі перетворила його одночасно на «Японський Манчестер», «Японський Бірмінгем», «Японський Чикаго». Як комерційний і промисловий центр, Осака уособлює Кінкі і поступається лише Токіо. Він виконує широке коло фінансово-банківських, торгових, промислових, транспортних, наукових і культурних функцій. Центральна частина Осаки набула європейського вигляду раніше інших міст Японії.
Кобе (за 25 км на захід від Осаки) – двійник Йокогами. На відміну від Осаки, Кобе має глибоку гавань і в 1868 р. його зробили «відкритим портом». Зараз це один з найбільших портів світу і великий промисловий центр з різноманітним виробництвом, серед якого особливо виділяються чорна металургія і суднобудування.