Юрківський В. М.

Преторія - столиця ПАР. Міста Південної Африки - Кейптаун, Дурбан, Йоханнесбург (Йоганесбург)

Південно-Африканська Республіка

Міста ПАР були засновані в колоніальну епоху європейцями. Розплановані вони і забудовані за європейськими, а зараз і американськими зразками. Їх соціальна інфраструктура (учбові та медичні заклади, бібліотеки, картинні галереї, музеї тощо) цілком сучасна. Як правило, це охайні, приємні та зручні для життя поселення. Але поруч з ними завжди існували і продовжують існувати так звані «тауншипи» – гетто, де окремо від білого населення жили банту. Життя в «тауншипах» мало чим відрізняється від умов життя місцевого населення в інших країнах Африки на південь від Сахари.
Кейптаун (1,5 млн. жителів) – перше європейське поселення у Південній Африці, засноване голландцями в 1652 р. Місто лежить до важливих морських шляхах з Європи в Азію та Австралію, хоча після відкриття Суецького каналу значення його як проміжного порту зменшилося. Упродовж тривалого часу Кейптаун був найбільшим містом і «воротами» в ПАР і всю Південну Африку. Зараз це порт, управлінський, торговий і промисловий центр з широкими культурними та рекреаційними функціями. Оточуюча його природна зона – сухі субтропіки.
Дурбан розташований на узбережжі Індійського океану на межі вологого субтропічного і тропічного поясу. Це промисловий центр і одночасно центр рекреаційної зони, а також найбільший порт країни, який дає найкоротший вихід у море для Вітватерсранду.
Йоганнесбург (1,7 млн. жителів) знаходиться у північній частині країни в центрі Вітватерсранду (або просто Ранду). Ранд – найбільше в світі родовище золота. З 1885 по 1980 р. тут було видобуто 36 тис. т золота, це 1/3 його світового видобутку. Золото породило Йоганнесбург і зробило його найбільшим містом ПАР і головним фінансовим, торговим, промисловим і транспортним центром. Це єдиний приклад тривалості поселення, що виникло поруч з родовищем золота. Причини – розміри самого родовища, вигідне транспортно-географічне положення та інші мінеральні багатства району. Йоганнесбург має центральне стосовно країни та її населення положення, поруч значні поклади кам'яного вугілля, залізних руд та інших мінералів. Окрім золота, тут видобувають уран. Вітватерсранд, який витягнувся зі сходу на захід на 100 км, став головним індустріальним районом країни. Характерно, що тут зосереджена не тільки видобувна промисловість, яка працює на експорт, а й обробна.
За 60 км на північ від Йоганнесбурга розташована столиця Преторія. В 1993 р. ці два міста разом з районом Вітватерсранд були об'єднані і виділені в окрему провінцію Готенг. За площею вона найменша – 1,6% території ПАР (18,8 тис. км кв.), але в ній проживає 17% населення (7 млн. чоловік) і створюється 2/5 ВНП країни.