Юрківський В. М.

Економіка ПАР. Промисловість Південно-Африканської Республіки. Сільське господарство ПАР

Південно-Африканська Республіка

Середня густота населення становить 36 чоловік на 1 км кв. Найгустіше заселені краще зволожені східні та північні райони, а також гірничопромислові округи (провінція Квазулу-Наталь, Високий Ведц і Бушвелд, Вітватерсранд). Рівень урбанізації досить високий – 60%. Багато невеликих міст з населенням від 2 до 10 тис. жителів. Метрополітени Йоганнесбурга, Кейптауна, Дурбана і Преторії мають більше мільйона жителів кожний.
ПАР – індустріально-аграрна країна. Головним сектором матеріального виробництва є промисловість, причому в обробних галузях зайнято більше людей, ніж у видобувних. На сільське господарство припадає лише 13% зайнятих.
Обробна промисловість практично повністю задовольняє місцевий попит на традиційні товари, включаючи метал, металовироби, хімічні продукти, машини і транспортні засоби. Є заводи, де складають автомобілі. Імпортується лише новітня техніка, малосерійне промислове та гірничовидобувне обладнання. Обробна промисловість сконцентрована в районі Вітватерсранду, в метрополітенах Кейптауна, Дурбана та Порт-Елізабета.
Добувна промисловість ПАР – експортна галузь і постачальник іноземної валюти. На експорт іде 86% продукції видобувної промисловості, і за вартістю це 1/2 загального експорту ПАР. З того часу, як у 80-х роках XIX ст. були відкриті поклади золота та алмазів, саме добувна промисловість стала рушійною силою розвитку країни. Безпосередньо в ній зайнято 750 тис. чоловік, в тому числі на золотих рудниках – 400 тис. Видобувають та експортують золото, платину, залізну руду, мідь, свинець, цинк, нікель, кобальт, титан, сурму, фосфорити, алмази, уран. Найвідомішими є золото- та алмазовидобувні галузі. В країні зосереджено 62% світових запасів золота. Видобуток становить 600 т на рж (максимальним він був у 1970 р. – 100 т). Головним районом золотовидобувної промисловості є Вітватерсранд з центром в Йоганнесбурзі, видобування алмазів – округи Кімберлі і Прем'єр.
В ПАР немає ні нафти, ні природного газу, але є достатня кількість високоякісного кам'яного вугілля. Це головний енергоресурс країни. На ньому працюють ТЕС і з нього виробляють синтетичне рідке паливо. Частина вугілля експортується. Діє перша на Африканському континенті АЕС.
Сільське господарство майже повністю задовольняє місцеві потреби. Головними зерновими є кукурудза і пшениця. За поголів'ям овець та експортом вовни, в тому числі й мохеру, ПАР стоїть в одному ряду з Австралією, Новою Зеландією та Аргентиною. На експорт йдуть також фрукти, вина і тростинний цукор.
В країні три головні сільськогосподарські райони: Високий Велд, Верхнє Карру і узбережжя. Високий Ведд («велд» – від голландського «поле», або «степ») – частина внутрішнього плоскогір'я на захід від Драконових гір. У природному стані це високотравний степ на зразок північноамериканських прерій. Тут знаходиться знаменитий «Кукурудзяний трикутник» – район кукурудзи і великої рогатої худоби. Верхнє Карру («карру» – місцевою мовою «голий») – напівпустельні степові простори на заході країни – район екстенсивного вівчарства. Узбережжя між Кейптауном на заході та Дурбаном на сході – район винограду, фруктів та цитрусових, а на вологому сході – і цукрової тростини.
У сільському господарстві ПАР різко розрізняються два сектори: європейський та місцевий. Середній розмір «білих» ферм – 920 га, для них характерні наймана праця, сучасні методи і товарне виробництво. Вони займають найкращі землі в головних сільськогосподарських районах. В «хоумлендах» середній розмір ферм – 20 га. Продуктивність їх надзвичайно низька, це споживчі екстенсивні господарства.