Юрківський В. М.

Географічне положення США. Штати США

Сполучені штати Америки (США)

Склад території та географічне положення США

США зародилися на Атлантичному узбережжі як переселенська колонія Англії. В 1783 р їх площа становила 2,3 млн. км кв. Після завоювання незалежності вони поступово розширили свою територію аж до Тихого океану. «Рух на захід» став героїчною сторінкою американської історії. Він відбувався у безперервних війнах з корінним населенням – індіанцями, котрих нищили або заганяли у несприятливі для життя місцевості. Значні території були «куплені» чи просто загарбані в інших держав.
Зараз територія США складається з трьох розрізнених частин. Основна частина, або «суміжні штати», знаходиться в центрі Північноамериканського материка між Канадою і Мексикою. Це 48 штатів, на які припадає 85% площі (7,8 млн. км кв.) і 99,5% населення. 49-м штатом є Аляска – півострів на крайньому північному заході материка. 50-й штат – Гавайські острови в центральній частині Тихого океану. Водний шлях між «суміжними штатами» і Аляскою (Сієтл – Анкорідж) становить 2600 км, а відстань до Гаванських островів (Сан-Франциско – Гонолулу) – понад 3900 км.

Рисунок. Штати і райони США

За конфігурацією «суміжні штати» нагадують прямокутник, протяжність якого із заходу на схід становить приблизно 4500 км і з півночі на південь – 2500 км. На півночі «суміжні штати» межують з Канадою, на півдні – з Мексикою, на сході омиваються водами Атлантичного океану, на заході – Тихого. Сухопутні кордони здебільшого проходять по умовних лініях або водних артеріях.
Географічне положення США виключно вигідне. Канада і Мексика ніколи не загрожували їм, а водні простори океанів надійно захищали їх під час першої та другої світових воєн і водночас сприяли зв'язкам із зовнішнім світом у мирні часи. Відстані між Нью-Йорком і Лондоном (6000 км) або між Сан-Франциско і Йокогамою (8400 км) легко долаються за допомогою сучасного транспорту.
На початку XX ст. статистична служба США (Бюро переписів) затвердила поділ території на три великі райони, що історично склалися в процесі розвитку. Їх назвали Північ, Південь і Захід. В наш час Північ все частіше розглядають як два окремі райони – Північний Схід та Середній Захід. Крім того, статистики групують штати в дев'ять більш дрібних районів (див. картосхему). В залежності від мети є й інші варіанти групування, зокрема, сільськогосподарське. Широко вживаються такі назви, як Приозер'я (територія між Великими озерами, Аппалачами і річками Міссісіпі та Огайо), Аппалачський Підмонт, Галф (узбережжя Мексиканської затоки між Ріо-Гранде та Міссісіпі) тощо.