Юрківський В. М.

Природні умови США. Природні ресурси США

Сполучені штати Америки (США)

Господарська оцінка природних умов і ресурсів США

Природне середовище США відзначається великою різноманітністю. Зустрічаються екстремальні умови та негативні явища Діяльність людини утруднена у високих широтах Аляски. На внутрішніх плато і високогір'ях Кордильєр панує різкоконтинентальний, здебільшого аридний клімат з висотною поясністю. Тихоокеанське узбережжя, включаючи Аляску і Гавайї, зона підвищеної сейсмічності. Країна не має покладів бокситів марганцю, хрому, нікелю, кобальту, платини, олова. Південний схід «суміжних штатів» зазнає чималої шкоди від морських тропічних циклонів, південний захід – від хуртовин (бліззард) та ураганів (торнадо). На Великих рівнинах бувають посушливі роки, а пізні заморозки можуть траплятися навіть на Флориді.
Проте в цілому навряд чи можна знайти іншу країну, де природні умови були б настільки сприятливими для життя і господарської діяльності людини, а ресурси – настільки великими, як в США. Порівняння з Росією, Канадою, Бразилією чи Австралією безсумнівно буде на користь США. Територія країни, за винятком Аляски, добре освоєна і використовується дуже інтенсивно.
Надра США мають багаті, як правило, зручні для експлуатації і вигідно розташовані родовища корисних копалин: і паливно-енергетичні, і металеві, і неметалеві. Світове значення мають поклади вугілля, нафти, природного газу, бітумінозних сланців, урану, залізних руд, міді, свинцю, цинку, молібдену, фосфатів, калійної солі, сірки. Великі озера є найбільшим резервуаром прісної води на Землі, майже 2/3 їх площі знаходиться під юрисдикцією США. Річки, що стікають з Аппалачів і Кордильєр, багаті на гідроенергію. Майже 3/10 території все ще вкриті лісами. Морська економічна зона США є найбільшою в світі і багатою на рибні та інші ресурси.
Комплекс чинників сприяє сільськогосподарському виробництву. Насамперед це величезні розміри земельного фонду, придатного для потреб рослинництва і тваринництва. «Суміжні штати» розташовані в помірному і субтропічному поясах. Межа між ними проходить між 35° та 40° пн.ш. Гавайські острови і південь Флориди – це вже тропіки. Східні території «суміжних штатів», де знаходиться більша частина рівнинних земель, добре зволожені і практично не знають посух. Умовною межею між вологим сходом і посушливим заходом можна вважати 100° зх.д., вздовж якого річна сума опадів становить приблизно 500 мм. Посушливі південно-західні штати мають можливості для штучного зрошення. Важливою є наявність масивів родючих грунтів – субтропічних червоноземів, чорних та каштанових грунтів великих північноамериканських степів – прерій-Природна родючість грунтів значно поліпшена людиною.
У свій час Аппалачі і Кордильєри являли собою важкопрохідний бар'єр для колоністів. Зараз вони мають сучасну транспортну інфраструктуру Морські бухти Бостона, Нью-Йорка, Делаверська та Чеса-пікська затоки на Атлантичному узбережжі, затоки П'юджет-Саунд, гирло річки Колумбія і затока Сан-Франциско на Тихоокеанському узбережжі створюють зручні умови для мореплавства. Великі озера зв'язані з океаном через річку Св. Лаврентія і басейн Міссісіпі.
США мають чимало місць з унікальними ландшафтами. Особливе місце серед них займають національні парки (їх більше п'яти десятків). Багато з них набули світової слави: Єллоустоунський, Йосемітський, Секвоя, Великий Каньйон та інші. Перший національний парк – Єллоустоунський, було створено ще в 1872 р. Зараз загальна площа природних об'єктів, що охороняються, досягає 30 млн. га.
В США витрачаються дуже значні кошти на охорону природного середовища. Проте внаслідок величезних розмірів матеріального виробництва і транспортного парку ця країна має ще багато проблем, пов'язаних із забрудненням повітря, вод і земель. Головними з них є «кислотні дощі», пестицидне забруднення, зниження рівня грунтових вод у посушливих районах, вітрова і водна ерозія, а також проблеми стічних вод і радіоактивних відходів. Найбільш забрудненим вважається природне середовище великих урбанізованих територій.