Юрківський В. М.

Туризм в США. Космічні і наукові дослідження США

Сполучені штати Америки (США)

Нематеріальна діяльність США

Неповсюдним (спорадичним) розміщенням відзначається діяльність, пов'язана з природною і культурною спадщиною. Природна спадщина США багата і різноманітна, культурна, порівняно з країнами Європи та Азії, – молода. Ставлення до них вкрай дбайливе. Служба національних парків, крім власне національних парків, включає національні історичні парки і місця, поля битв, національні меморіали і монументи, національні дороги, узбережжя, долини, річки, стежки, а також національні рекреаційні зони. Всього майже 370 об'єктів. Розкидані вони по всій території: природних об'єктів більше на заході, історичних пам'яток – на сході. 25 найпопулярніших з них щороку відвідує понад 2,5 млн. чоловік кожний, у тому числі Долину Блакитних гір в Аппалачах – 18 млн. чоловік, а національний монумент Статую Свободи – 4 млн. чоловік.
Серед курортних місцевостей найпопулярнішими є Флорида і Гавайї. Флорида – центр масового відпочинку, тоді як переліт на Гавайські острови коштує дорого. Серед розважальних центрів найбільш відомі Голівуд і Діснейленд у Каліфорнії, Лас-Вегас – у штаті Невада і Діснейуорлд на Флориді. Практика створення великих (метрополітенських) культурних і спортивних комплексів «під одним дахом» вперше мала місце в США і вони передують у цій справі.
Зараз серед галузей нематеріальної сфери на перший план вийшла група наукоємних послуг. На початку 90-х років до них відносили комп'ютерні та інформаційні (включаючи обробку інформації), інженерні та архітектурні, науково-дослідні, випробувальні та управлінські послуги. Загалом ними зайнято майже 3 млн. чоловік, їх надають дослідні установи, лабораторії корпорацій, урядові заклади і університети. Швидко розвивається мережа комп'ютерних Центрів, банків даних і система «Інтернет». Великі метрополітени, в Першу чергу на Півночі, залишаються найбільшими центрами наукоємних послуг.
Одночасно значну активність у цьому напрямку проявляють раніше маловідомі центри, особливо на Півдні і Заході. Серед них, Наприклад, Ралей-Дарем і Шарлотт у штаті Північна Кароліна, Остін у штаті Техас, Прово в штаті Юта і Портленд у штаті Орегон. Місцями розташування суперкомп'ютерних центрів США стали Ішака (штат Нью-Йорк), Піттсбург (штат Пенсільванія), Урбан-Шампейн (штат Іллінойс), Боулдер (штат Колорадо) і Сан-Дієго (штат Каліфорнія).
З десяти університетів, які отримують найбільші кошти на наукові дослідження, п'ять знаходяться в межах Півночі, а п'ять – у штатах Каліфорнія і Вашингтон. Це університети Джона Хопкінса в Балтіморі, Массачусетський технологічний інститут у Кембриджі біля Бостона, Станфордський університет в Пало-Альто (метрополітен Сан-Хосе), Вашингтонський університет в Сієтлі, Мічиганський університет в Анн-Арборі (біля Детройта), три кампуси Каліфорнійського університету (в Лос-Анджелесі, Сан-Дієго і Окленді), Вісконсінський університет у Медісоні та Колумбійський університет у Нью-Йорку.
Прикладом нової географії наукоємних послуг може бути штат Нью-Мексико, в якому була винайдена і вперше випробувана атомна зброя. Це гори і напівпустелі, де середня густота населення ледве досягає 3 чоловік на 1 км кв. Але тут у так званому «Науково-дослідному коридорі Ріо-Гранде» розташувалися понад три десятки новітніх лабораторій і наукових центрів різноманітних напрямків. Частка штату в науковій діяльності втричі вища від його частки в населенні США.
З 28 американських центрів космічних досліджень, підготовки та випробувань лише 7 знаходяться на Півночі, 13 – на Півдні й 8 – на Заході.
В цілому сучасні тенденції розміщення нематеріальної діяльності, в першу чергу наукоємних послуг, більше сприяють розвитку Півдня і Заходу, ніж Півночі.