Юрківський В. М.

Нью-Йорк - фінансова столиця США

Внутрішні відмінності та міста США

Нью-Йорк. В колоніальну епоху на узбережжі головну роль відігравав Бостон, а згодом Філадельфія. Але в кінці XVIII ст. першість перейняв Нью-Йорк. Це сталося завдяки його вигідному розташуванню в гирлі річки Гудзон, долиною якої та її притоки Мохок пролягав найзручніший шлях через Аппалачські гори вглиб материка. Будівництво Ері-каналу, а потім і залізниць закріпило цю перевагу. Впродовж XIX і XX ст. Нью-Йорк виступає як найбільше місто США і уособлює цю країну в очах іноземців.
Сучасне значення Нью-Йорка в національному масштабі визначається перш за все його роллю у фінансах, оптовій торгівлі, ділових та професійних послугах. В ньому сконцентрована величезна кількість банків, страхових компаній, фірм з продажу нерухомості, рекламних, посередницьких та юридичних контор, фондова та численні товарні біржі. З 500 найбільших корпорацій США штаб-квартири 75 знаходяться в Нью-Йорку або його передмістях, а їхня частка в доходах «500» перевищує 1/5. Ще вищою є частка зосереджених тут банківських активів.
У Нью-Йорку беруть початок важливі залізниці, автостради та авіалінії. Як згусток міжнародних авіаліній Нью-Йорк не має рівних. Дуже складною є внутрішня транспортна система гіганта: метро завдовжки 370 км, наземні електропоїзди, швидкісні автостради, тунелі і мости через річку Гудзон і морські протоки. В штатах Нью-Йорк і Нью-Джерсі зареєстровано більше 14 млн. автомобілів.
Промисловість Нью-Йорка дуже різноманітна. Найбільше значення мають машинобудування, хімічна, швейна, поліграфічна і харчова.
Нью-Йорк є величезним центром масових комунікацій, культури і туризму. Тут видаються широко відомі газети та журнали, діє 60 радіо- і телевізійних станцій, існує багато масових і спеціальних бібліотек, банків даних, музеїв, концертних залів і театрів. Серед різноманітних наукових напрямків особливу увагу привертають медичні дослідження і розробка відповідної апаратури та інструментів. Постійно зростаючі міжнародні функції міста включають фінансові, ділові та професійні послуги, в тому числі телекомунікаційні, і обробку та надання інформації.
Нью-Йорк називають «Вавілоном на Гудзоні». В офіційних його межах з 7,3 млн. чоловік 4/5 складають п'ять етнічних груп: негри (2,1 млн), євреї (1,1 млн), італійці (1,0 млн), пуерторіканці (0,9 млн) та ірландці (0,7 млн. чоловік).
Центральним районом та уособленням Нью-Йорка є острів Манхаттан (88 км з постійним населенням 1,5 млн. чоловік). Тут зосереджені найважливіші функції міста і найпрестижніші його заклади. Південна частина острова, де в 1625 р. було засноване місто, – сучасний Даунтаун з вулицею Уолл-Стріт і хмарочосом «Всесвітній торговий центр», є фінансовим центром. Середня частина – Мідтаун з Таймс-сквер і фешенебельною частиною вулиці Бродвей – вважається торговим, культурним і розважальним центром. Манхаттан – батьківщина хмарочосів, зараз тут їх більше 130. Сконцентровані вони в Даунтауні і Мідтауні. Мідтаун – зосередження найвідоміших театрів, концертних залів і музеїв. Серед них так звані «Бродвейські театри», Лінкольнський центр мистецтв, Метрополітен-музей і Музей сучасного мистецтва, Музей історії природи та багато інших. На захід від Мідтауна розташована штаб-квартира ООН. Головними галузями промисловості Манхаттана вважаються швейна і поліграфічна. Хоча їх роль зменшується, в кожній з них і зараз працює приблизно по 100 тис. чоловік.
Трохи нижче від Манхаттана знаходиться малесенький острівець Елліс – колись перший притулок іммігрантів. Вважають, що предки 2/5 сучасних американців пройшли через ці «ворота Америки». Зараз тут музей. Але й тепер Нью-Йорк є найважливішими «воротами» США й іммігрантські квартали – невід'ємна риса Манхаттана.
Консолідований метрополітен Нью-Йорка включає, крім самого Нью-Йорка, ще 11 метрополітенів і займає площу 27 тис. км кв. в штатах Нью-Йорк, Нью-Джерсі і Коннектікут. Населення цього гіганта досягає 20 млн. чоловік. Це найбільше за людністю і за своїм значенням міське утворення США. Серед його складових на найбільшу увагу заслуговують Ньюарк і Нассау-Саффолк. Ньюарк у штаті Нью-Джерсі – величезний центр нафтохімії та фармацевтики. Нассау-Саффолк на острові Лонг-Айленд – зосередження електронних і ракетно-космічних виробництв.