Юрківський В. М.

Балтімор. Вашингтон - столиця США. Аппалачі

Внутрішні відмінності та міста США

Консолідований метрополітен Вашингтона-Балтімора (7 млн. жителів, у тому числі у Вашингтоні – 4,5 млн) обслуговується спільним міжнародним аеропортом та морським портом Балтімора. Балтімор – промисловий центр. Поруч з ним працює металургійний комбінат. Продукцією міста є радари та інше електронне обладнання, сталеві труби і листова сталь, олово, судна і силове обладнання, цукор, овочеві консерви. В Балтіморі знаходиться університет Джона Хопкінса – найбільший одержувач асигнувань на наукові дослідження серед університетів США.
Місто лежить в глибині Чесапікської затоки. В її гирлі сформувався ще один консолідований метрополітен, в якому зрослися три портові міста – Норфолк, Ньюпорт-Ньюс і Вірджинія-Біч. Він поєднує найбільшу військово-морську базу США, величезні верфі, на яких будуються атомні авіаносці, експорт аппалачського вугілля і морський курорт.

Вашингтон – місто, спеціально побудоване для виконання столичних функцій. В 1791 р. Конгрес купив у штатів Меріленд і Вірджинія 174 км кв. землі на берегах річки Потомак і утворив незалежний від будь-якого штату Федеральний округ. Його назвали Колумбія (на честь Христофора Колумба), а місто – Вашингтон (на честь першого президента США). Зараз столиця територіально розрослася і займає чималі землі в оточуючих штатах.
Вашингтон – передусім столиця. Тут знаходяться Білий Дім – резиденція президента, Капітолій – будинок Конгресу, міністерства й відомства, включаючи воєнне – Пентагон і Центральне розвідувальне управління, а також іноземні представництва. Кількість урядових службовців досягає вже 370 тис. чоловік. Вашингтон – великий культурний центр. Бібліотека Конгресу є найбільшою в світі, в ній нараховується 100 млн. одиниць зберігання. Серед музеїв виділяються Смітсонівські інститути – музейний і дослідницький комплекс (космос, історія, природа, мистецтво, індустрія). Визначними пам'ятками столиці є меморіали президентів Вашингтона, Джефферсона і Лінкольна, а також Арлінгтонське кладовище з могилою Невідомого солдата. На Атлантичному узбережжі Вашингтон поряд з Нью-Йорком – головні центри туризму. Щороку кожний з них відвідує 17-18 млн. чоловік.
Промисловість Вашингтона спочатку обмежувалась поліграфією і харчовою. Зараз метрополітен став зосередженням також новітніх виробництв, наукових досліджень і послуг.

Північно-східне Атлантичне узбережжя тісно пов'язане з Аппалачами. Через гори проходять транспортні коридори, які з'єднують узбережжя з Приозер'ям. Серед міст тут привертає увагу Рочестер на березі озера Онтаріо зі штаб-квартирою, науковими лабораторіями і заводами фірми «Кодак». Продукцією науково-промислового парку, що виник на їх основі, є не тільки фотокіноапаратура і плівка, а й інші наукоємні вироби й послуги в галузі оптики і лазерної техніки. Серед рекреаційних місцевостей – гірський масив Адірондак з олімпійським містечком Лейк-Плесід і гори Катскілл. В Лейк-Плесіді двічі (в 1932 і 1980 pp.) проходили Зимові Олімпійські ігри.